banner1365

banner1345

Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilen ilk Türk

banner1357

Türk gazeteci ve köşe yazarı Ayşe Arman, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilen ilk Türk, Dilek Livaneli'yle röportajını taşıdı.

MAGAZİN 09.05.2019, 10:38 09.05.2019, 10:44
Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilen ilk Türk
banner1353

Türk gazeteci ve köşe yazarı Ayşe Arman, Samsun'da köy okulunda öğretmenlik yaparken Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilen ilk Türk, Dilek Livaneli'yle röportaj yaptı. Arman, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesine Livaneli'yle olan röportajını taşıdı.

İşte o röportaj;

Hepimize rol modeli bir köy öğretmeni... Şahane bir ‘Çalıkuşu’... Hatırlayacaksınız, Kumköy İlkokulu’nda esnek sınıf modeli, duvarsız eğitim, öğrencilerin sosyal yaşantılarının çeşitlenmesine yönelik periyodik gezi programları, akademik başarıları arttıran sanat çalışmaları, annelerin okula dahil edilmesine yönelik üretim atölyeleri gibi pek çok şeyi hayata geçirdi ve tüm dünyadan bu şahane eğitimciye ödüller yağdı.

Bir süredir İngiltere’de yaşıyor. Kumköy İlkokulu aynen devam, başında Dilek Öğretmen’in çok güvendiği biri var. Eli de hep üzerinde. Dilek Livaneli ise İngiltere’de yüksek lisansını bitirdi. Pek faal. “Eğitim elçiliği” görevini yürütüyor. Dünya Öğretmen Statüsü Endeksi Çalışmaları’nda aktif olarak yer alıyor. Avrupa’da 15 farklı okul üzerinde “Dünya Vatandaşlığı” konulu araştırma ve gözlemlerine devam ediyor. Londra’da Uluslararası Montessori Derneği’ne bağlı okullarda uygulamalı eğitim aldığı iki yıllık bir burstan faydalanıyor. Kısacası, yine mesleğine yatırım yapıyor, döndüğünde daha da donanımlı bir Dilek Öğretmen olacak ve deneyimlerini tüm eğitim camiasıyla paylaşacak. Şu aralar da harıl harıl Londra’da düzenlenecek gelmiş geçmiş en büyük 19 Mayıs Gençlik Festivali’ne hazırlanıyor. Onu yakalamışken sordum...


- 16 yıldır köy okullarında, birleştirilmiş sınıflarda öğretmenlik yapıyorsun. Bu nasıl bir adanmışlık? 

İnsanların, “İlkel ve imkansız!” dediği bir ortamda, ışık saçma, değişim ve dönüşüm yaratma çabası benim ki... Büyük bir adanmışlık. Benim için o kadar değerli! Ben hayatımda hiç tek sınıf okutmadım. Hep beş sınıf-dört sınıf bir arada eğitim verdim. Müdür de bendim, memur da hademe de öğretmen de... Ve benden mutlusu yoktu.

- Peki senin idealin ne? Nasıl bir hedefin peşindesin?

“Eğitim-öğretim-üretim” modelinin, Türkiye’deki kırsal bölge okullarında hakkıyla uygulanabilmesi için, öğretmenlerin “liderlik becerilerini” ön plana çıkaracak platformlar oluşturmak istiyorum. 

- Eskinin “Köy Enstitüleri” ruhunu modern çağa uydurmak mı yani?

Aynen öyle! Bu yerel ve daha yakın hedefim. Bir de evrensel hedefim var: Bu modelin dünyanın farklı ülkelerinde ve okullarında da uygulanabilecek yetkinliğe sahip olmasını sağlamak. Bunun ilk adımı için kendi köy okulumda uyguladığım “Kadın ve Yaşam” ve “Dünya Vatandaşlığı” projelerimin online telifini UNESCO’ya sundum. Dünyanın her yerinde uygulanabilsin diye. Heyecanla verecekleri yanıtı bekliyorum.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 12:25
İkindi 15:24
Akşam 17:55
Yatsı 19:15