doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Ekimin En Lezzetlisi: Lüfer Balığının Faydaları

lufer-baliginin-faydalari-0710
Daha Fazla Göster

Ekimin En Lezzetlisi: Lüfer Balığının Faydaları İstanbul ve Karadeniz’de tezgahlarda lüfer bolluğu yaşanıyor. Sağlığa bin bir yararı bulunan lüfer alıcının da satıcının da yüzünü güldürüyor. İşte lüferin muhteşem faydaları

Hem İstanbul’da hem de Karadeniz’de balıkçılar tarafından avlanan lüferdeki bolluk hem fiyatlara hem de tezgaha yansıdı.

Lüferin kilosu ne kadar sorusu merak edilirken, sağlığa faydaları da bir yandan araştırılıyor.

Ekim ayının en lezzetlisi olan Lüfer balığı, vitamin ve besin değerleri ile günlük B12 ihtiyacını karşılamaya da yeteri oluyor.

Peki lüfer ne kadar, kilosu kaç lira? İşte fiyatı ve lüferin faydaları…

LÜFERİN KİLOSU KAÇ LİRA?

Ekim ayında tezgahları süsleyen ve ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bol miktarda bulunan lüfer balığı, tanesi 25-30 liradan satılıyor.

LÜFER BALIĞI FAYDALARI

Eksikliğinde yorgunluk hissi, halsizlik ve uykusuzluk gibi belirtilerin ortaya çıktığı niasin yönünden zengin olması sayesinde vücuda zindelik katar.

Lüfer balığı oldukça güçlü bir B12 vitamini kaynağıdır ve vücudun enerji üretmesinde etkilidir.

Selenyum, kalp ritminin düzenlenmesinde etkili rol oynayan magnezyum, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve sodyum minerallerini içeren lüfer balığı güçlü bir antioksidan kaynağıdır diyebiliriz.

Kalp sağlığı açısından tüketilmesi önem taşıyan lüfer yorgunluk ve halsizliğe iyi gelmektedir.

Büyükler kadar çocukların da bolca yemesi tavsiye edilen bu değerli balık türü göz ve kemik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Sindirim sisteminin ve cildin korunmasında etkilidir.

LÜFER PİŞİRME YÖNTEMLERİ

Lüfer balığının birçok pişirme yöntemi vardır. Izgarada ve fırında pişirilerek ya da hafif yağda kızartılarak yenilebilir.

Lüfer buğulama, lüfer yahni, kağıtta lüfer, güveçte lüfer, hamurda lüfer, kekikli lüfer, çöp şiş lüfer bu balık ile yapılan yemekler arasındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir