Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Lahana Yapraklarını Vücudunuza Sardığınızda…

featured

Lahana Yapraklarını Vücudunuza Sardığınızda… Lahananın besin değeri açısından vücuda faydasının bulunduğu birçok kişi tarafından biliniyor  ama bunun yanında lahana yapraklarını vücudunuzdaki bölgelere saıldığında iyi geldiğini biliyor muydunuz?

61a9d292ae298b9a3aaf606d Sağlık

Çocukken annenin zorla yedirmeye çalıştığı sebzelerin başında gelen lahananın aslında birçok hastalık için bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Gelin haberimizdeki detaylara göz atalım…

Lahana hem düşük kalorili olmasından dolayı hem de içerisinde bulunan C vitamini, K vitamini ve potasyum sayesinde yıllardır her buzdolabında mutlaka olması gereken sebzeler arasında.

Kanser riskini düşürmesiyle de bilinen lahananın daha önce hiç duymadığınız bir faydası daha var: Lahana yapraklarını ağrıyan yere sardığınız takdirde, iyileştirici etkisi var.

61a9d29466a97c96d04df4c3 Sağlık

Özellikle yeni doğum yapan ve emziren kadınların göğüslerinde hissettikleri ağrılar için doğal bir ağrı kesici oluyor bildiğiniz lahana yaprakları. Meme içindeki sütün tamamen boşalamaması durumunda ve emzirmenin getirdiği acı ve ağrılar çekilmez olduğunda lahana yapraklarına başvurabilirsiniz. Ancak her şeyden önce uyarıyoruz: Her ne kadar da halk arasında denenen bir yöntem olduğu söylense de, siz bu yönteme başvurmadan önce bir uzmana mutlaka danışın!

PEKİ LAHANA İLE AĞRI TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Yapmanız gereken ise çok basit: Lahana yapraklarını soğuk suyla yıkayıp sap kısımlarını kesin. İkiye böldüğünüz yaprakları sütyeninizin içine destek yaparak göğüslerinizi kavrayacak şekilde yerleştirin. Yaprakların ısındığını hissettiğinizde yani ortalama 20 dakika beklettikten sonra yaprakları çıkartın. Kısa süre içinde ağrılarınızın azaldığını ve rahatladığınızı fark edeceksiniz. Lahana yaprakları sadece göğüs ağrıları için değil birçok ağrı için de mıknatıs görevi görüyor.

61a9d28eae298b9a39e1e061 Sağlık

Çarpmaya bağlı bacaklarda, kollardaki şişlikler için…

Gün içinde elimizi, bacağımızı istemeden bir yerlere çarpıyoruz ve bunlar da ağrılı şişlikler olarak bize geri dönüyor. Bu ağrıyı azaltmanın ve şişlerden kısa sürede kurtulmanın bir yolu ise o bölgeye lahana yaprakları sarmak. Buz kompresi de uygularsanız şişliklerin bir gecede geçtiğini göreceksiniz.

Tiroid bezleri için:

Eğer tiroid bezinizin çalışmasında sorun varsa boğaz bölgenize lahana yapraklarını sarın ve bandajlayın. Gece bu şekilde uyuduktan sonra sabah yaprakları çıkartın.

Baş ağrısı için:

Stres ve yorgunluk sebebiyle yaşadığınız baş ağrılarından kurtulmak için de lahana yaprakları birebir. Lahana yapraklarını baş bölgenize sarın ve bir bere/şapkayla tutturun. Ağrının azaldığını hissettiğinizde yaprakları çıkartın.

Lahana yaprağını bacağınıza sarıp 1 saat bekletince…

Lahananın antosiyanin (bir antioksidan) ve glutamin (bir amino asit) bulundurması sayesinde eklem ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz. İşte denemek için yapmanız gerekenler… Malzemeler: Lahana, Alüminyum folyo, Merdane

Hazırlanışı: 1- Öncelikle lahananın yapraklarını tek tek soyun. Daha sonra yıkayın ve kurumasını bekleyin. 2- Şimdi de lahana yapraklarını tek tek merdaneyle düzleyin. Bu sırada lahananın suyu açığa çıkacak. 3- Yaprakları alüminyum folyoya sarın ve ısınacak kadar fırında bekletin. Daha sonra fırından çıkarıp ılık haldeyken eklem ağrısı çektiğiniz bölgeye koyun ve gazlı bezle lahanayı sarın. 4- Bir saat boyunca böyle bekleyin. Bunu günde üç kez tekrarlayın. Lahanayı çıkardıktan sonra bölgeyi temizlemeniz önemli.

Eğer lahanaları sıcak değil de soğukken koymak istiyorsanız, önce buzdolabında bekletin. Daha sonra benzer adımları izleyerek lahanayı kullanın. Lahananın faydasının ertesi gün görüldüğünü söyleniyor. Lahanaya alerjisi olan insanların sayısı çok az olmasına rağmen, yöntemi uyguladığınız esnada kaşıntı hissederseniz doktorunuza test yaptırıp lahanaya alerjiniz olup olmadığını öğrenin.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.