doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda Korkutan Hareketlilik! Deprem İşaret Mi?

deprem-işaret-mi11
Daha Fazla Göster

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda Korkutan Hareketlilik! Deprem İşaret Mi? Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Özcan Özen ile İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun’da da hissedilen Niksar depreminin Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki hareketliliği işaret ettiğini söylediler.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Tokat’tın Niksar İlçesi’nde meydana gelen ve Samsun’da da hissedilen depremin bir uyarı olduğu bildirildi.

deprem isaret mi 1 Ana Manşet

DEPREM KENDİNİ HATIRLATTI
Samsun’da da hissedilen Tokat’ın Niksar İlçesi merkezindeki 4.0 büyüklüğündeki deprem sonrasında Jeofizik Mühendisleri Oda Başkanı Özcan Özen ile İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Cevat Öncü’den çarpıcı açıklamalar geldi.

deprem isaret mi 2 Ana Manşet

LADİK DEPREMİNİ HATIRLATTI
Samsun’un fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatan Jeofizik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Özen, “Fay hattı Ladik İlçesi üzerinden geçiyor. Bu küçük bir fay hattı da değil. Doğu Anadolu’dan başlıyor Marmara’ya kadar uzanıyor. Zamanında olan depremlerle çok büyük bir kırık oluşturmuş. Fay hattı üzerinde olan bütün şehirlerde bu risk var. Özellikle 3-4 yıldır haraketlilik söz konusu. 1943 yılındaki Ladik depreminde taş üzerinde taş kalmamıştı. Samsun risk altında olan illerden biridir” dedi.

 

deprem isaret mi 5 Ana Manşet

ATAKUM VE TEKKEKÖY’E DİKKAT

“Yalnızca Marmara’da değil, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki şehirlerde de büyük bir olduğunu” kaydeden Özen, şunları söyledi: “Samsun özellikle bu alüvyonel zemine sahip. Atakum, Tekkeköy’de yaptığımız çalışmalarda zeminin dayanımının çok yüksek olmadığını belirledik. Deprem dalgalarını üzerindeki yapıya çok daha fazla iletecek zeminler için risk her zaman mevcut. Yakınımızda olacak olan bir depremde zeminin deprem dalgalarını büyütme özelliğine göre risk var. Samsun’da buna müsait bir zemine sahip. Her zaman hazırlıklı olmalıyız. Depreme dayanıklı evler, deprem güçlendirme çalışmaları yapılmalı. Valilik de özellikle AFAD ile birlikte çalışmalar yapıp vatandaşları bilgilendirmeye başladı.”

deprem isaret mi 4 Ana Manşet

 

DEMİR İLGİLENMEDİ
‘Kuzey Anadolu Fay’ hattı üzerinde bulunan Samsun ile ilgili yaptıkları çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teslim ettiklerini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü de, “Deprem gerçeği var. Samsun zaten aktif olan Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunuyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) dünyanın en aktif hattıdır ve Ladik ve Vezirköprü ilçelerimizden geçmektedir. Bu nedenle bölgemiz ve kentimiz de ciddi deprem riski taşımaktadır. Samsun’un deprem master planı ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e ‘Deprem Master Planı’ ile ilgili hazırladığımız raporu verdik. Başkan Mustafa Demir, ilgileneceğini söyledi ama adım atılmadı, dönüş de yapmadı. Can kayıplarının olduğu depremlerde neler olduysa bu sıkıntılar yine olabilir. Planın devreye sokulması için depremin yıkıcı etkilerini mi bekliyoruz” diye konuştu.

LADİK YERLE BİR OLMUŞTU

Samsun’un Ladik İlçesi’nde 26 Kasım 1943 tarihinde 7.2 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem meydana gelmiş, büyük kayıpların olduğu bu depremde, binaların yüzde 75’i, kamu binaları ve tarihi binalar tamamen yıkılmıştı. Deprem sonrası yangınlar çıkmış ve ilave hasarlar meydana gelmişti. 2 bin 300’e yakın insan hayatını kaybetmiş ve 5 bin kişi yaralanmıştı.

Merve İLHAN-Hakan AKGÜN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir