Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kurban etinin kesimi ve saklanmasında dikkat edilecek hususları açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan Kanal S'ye övgüler  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan Kanal S'ye övgüler 

Kurban Bayramına sayılı günler kala Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam kurban etinin kesimi ve saklanmasında dikkat edilecek hususlarla ilgili açıklama yaptı. 

"KURBAN SEÇİMİNİN DOĞRU YAPILMIŞ OLMASI GEREKİR"

Kurban etinin kesimi ve saklanmasında dikkat edilecek hususlarında da önemli bilgiler veren Sağlam, “Öncelikle kurban seçiminin doğru yapılmış olması yani veteriner kontrolünden geçmiş ve kulak küpesi olan hayvanların seçiminin yapılması gerekir. Yine kurbanlık hayvanların kesim öncesinde yorulmaması, strese sokulmaması, eziyet edilmemesi de hem et kalitesi ve hem de İslami değerler açısından önemlidir" dedi.

"ETİN YAKLAŞIK BİR GÜN DİNLENDİRİLMESİ GEREKİR"

Sağlam, açıklamasının devamında, "Hayvanların mutlaka belediyelerce tahsis edilmiş alanlarda ve onaylı mezbahalarda kesimlerinin yaptırılması sağlıklı et elde etmek için gereklidir. Kesimden sonra etlerin hemen işlenmemesi ve mutlaka soğuk ortamda yaklaşık 1 gün dinlendirilmesi, etin işlenmesini kolaylaştıracağı gibi lezzet ve kalitesini de arttıracaktır. İşlenmeleri aşamasında; uzun süre muhafaza edilecek olan etler, tek kullanımlık porsiyonlar halinde gıdayla temasa uygun ambalajlara konularak -18 derecede saklanmalıdır" ifadelerini kullandı. 

"KIYMA MAKİNELERİNİN TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR"

Kıyma makinelerinin temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Sağlam, "Kıyma olarak saklanacak etlerde ise kıyma çektirilecek yerlerin Tarım ve Orman Bakanlığımızca onaylı et parçalama tesisleri veya sisteme kayıtlı kasaplar olmasına dikkat edilmelidir. Bu tesislerde de kıyma makinelerinin temizliğine dikkat edilmeli ve bu işletmeler dışında (seyyar kıyma çekiciler, bakkallar, vb.) kesinlikle kıyma çektirilmemelidir. Kıyma haline getirilmiş olan etler, uzun süre muhafaza edilirken tek kullanımlık porsiyonlar halinde yine gıda ile temasa uygun poşetlerle -18 derecede saklanmalıdır. Dondurulan etler kullanılacağı zaman ya direk çözdürülmeden pişirilmeli ya da çözündürülmesi gerekiyorsa +4 derecede (buzdolabında) bekletilerek çözündürülmelidir. Dondurulmuş olan etler çözündürüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır” dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.