Kurban Bayramı'nda, kurban edilen hayvanın etinin bir kısmı komşulara, ihtiyaç sahiplerine ve yakınlara dağıtılırken, bir kısmı da aile içinde tüketilebilir. Etin lezzetli ve yumuşacık olabilmesi için ise doğru pişirme yöntemlerini bilmek önemlidir. Etin istenilen yumuşaklıkta olması için uygun pişirme tekniği seçimi büyük önem taşır. Ayrıca pişirme süresini, hazırlayacağınız et yemeğine göre doğru şekilde ayarlamak da gereklidir. Bu şekilde, kurban eti hem lezzetli hem de doğru şekilde pişirilmiş olur.

Yumuşacık, lokum gibi et pişirmenin anahtarı, doğru et seçimidir. Hazırlanacak yemek için hangi etin kullanılacağı konusunda yol gösterecektir. Eğer ızgara yapılacaksa, ızgaralık et tercih etmek süreci kolaylaştıracaktır; yemekte kullanılacaksa yemeklik et kullanmak daha uygun olacaktır. Etin istenilen yumuşaklıkta olmasını sağlamak için doğru pişirme tekniğini seçmek çok önemlidir. Kızartma yapılacak ise ızgara kullanılabilir, sulu yemekler içinse güveç tercih edilebilir. Ayrıca pişirme süresi de hazırlanacak yemeğe göre doğru şekilde ayarlamak önemlidir. Bu sayede, mükemmel bir lezzete sahip et yemekleri elde edilebilir. Kurban eti pişirme esnasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Eti dinlendirmek: Kurban eti, kesildikten sonra kesinlikle dinlendirilmelidir. Et, hemen tüketilirse, lezzet ve sağlık açısından sakıncalı olabilir çünkü kesim sırasında et sertleşir. Dinlendirme süreciyle birlikte et yumuşar ve daha lezzetli hâle gelir.

Kardeşler arası miras paylaşımında bir şart kalktı! Kardeşler arası miras paylaşımında bir şart kalktı!

Etin kendi yağında pişmesi gerekir: Etin pişirilmesi sırasında kendi yağında pişirilmesi önemlidir. Et, başlı başına yüksek kolesterol içeren bir besindir ve ekstra yağ eklemek sağlık açısından olumsuz olabilir. Bu nedenle kurban eti, mümkünse kendi yağında pişirilmeli ve fazladan yağ eklenmemelidir.

Etin doğru sıcaklıkta pişirilmesi: Eğer et mühürlenecek ise önce yüksek ateş kullanılabilir; ancak önce tencereyi ısıtmak önemlidir. Yüksek ateşten sonra ateşin seviyesi kısılmalı ve et yavaş yavaş pişirilmelidir. Etin gereğinden fazla pişirilmesi zararlı olabilir.

Baharatlar, pişirme sürecinin sonuna doğru eklenmelidir: Baharatları erken eklemek, etin yanmasına neden olabilirken, geç eklemek ise baharat tadının ete geçmemesine neden olabilir. Bu nedenle et pişirilmeye yaklaşırken baharat ve tuz ilave edilmelidir.

Pişirme sırasında etler delinmemelidir: Et, maşa veya spatula yardımıyla çevrilmelidir. Çatal veya bıçak kullanmak, etin delinmesine ve içindeki suyun dışarı çıkmasına neden olabilir; bu da yemeğin kurumasına sebep olabilir.

KURBAN ETİ YIKANIR MI?

Kurban eti yalnızca aynı gün içinde hemen pişirilecek ve tüketilecekse suyla yıkanabilir. Ancak bu tavsiye edilmez. Genel görüş, kurban etinin, bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmesidir. Ayrıca doğranıp buzlukta saklanacak etlerin yıkanması da tavsiye edilmez. Yıkama işlemi, saklanacak etlerde bakteri oluşmasına yol açabilir, bu sebeple uygun değildir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: mynet