banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1324

SAMSUN YAŞAM DRAMA SANAT AKADEMİ

 Samsun'da bireysel ve toplumsal gelişime Katkı sağlamak amacıyla , eğitmenler Bilgehan Akbulut Yavuz ve Arzu Kavuran Şenel tarafından kurulan, Samsun yaşam drama sanat Akademi Merkezi, Samsun İlkadım ilçesinde hizmet vermek üzere kapılarını açtı

KÜLTÜR - SANAT 18.11.2020, 09:37 18.11.2020, 20:02
144

Samsun İlkadım İlçesi Bahçelievler Mahallesi'nde faaliyet gösteren merkez, MEB onaylı yaratıcı drama liderliği eğitimi veren Karadeniz ve Samsun'daki ilk ve tek kurum olma özelliğindedir. Merkezde drama sanat ve kişisel gelişimin harmanlanarak kullanıldığı, çeşitli eğitimlerle, kurumsal ve bireysel alanlarda gelişime katkıda bulunan hizmetler sunulmaktadır. Kurumda aynı zamanda devam eden  ve yeni başlayacak yaratıcı drama liderliği eğitimin hakkında, YARATICI DRAMA EĞİTMENİ Bilgehan Akbulut Yavuz değerli bilgilerini bizlerle paylaştı.

YARATICI DRAMA NEDİR? 

yaratıcı drama, katılımcıların hayal etmelerini sağlamak ve deneyimlerini göstermek için bir Eğitmen tarafından yönlendirilen, katılımcının ön hazırlık süreci olmayan, doğaçlamaya dayalı, göstermeci olmayan ve süreç odaklı bir drama formudur.  Yaratıcı drama çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin, doğal dünyasını ve yaratıcı oyunlarını merkezde alır. Onları tiyatro teknikleri kullanarak geliştirir. Ancak yaratıcı drama tiyatro değildir. tiyatroda daha çok oyuncular ve seyirciler arasındaki iletişim ile ilgili iken, yaratıcı drama katılımcılara ve deneyimleri ile ilgilidir. Katılımcılar hem oyuncu hem seyirciler yaratıcı drama bir yöntemdir.

YARATICI DRAMA NERELERDE KULLANILIR?

Çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde yapılan yaratıcı drama atölyelerinde bütünsel bir anlayışla içerik hazırlanır . Öncelikle bilişsel ve duyuşsal özelliklerinin farkında olma, kendine grup içinde ifade etme, becerisi amaçlanır.
 sosyal ve duygusal olarak çok yüksek katkı koyar. Beden dilini kullanma farkındalığı yüksek, kendini ifade etme gücü yüksek, uyum ve eşzamanlılık becerileri güçlü, paylaşıma açık, estetik becerileri gelişmiş, problem çözme becerileri yüksek olması amaçlanmaktadır.

YARATICI DRAMA LİDERLİĞİ EĞİTİMİ NEDİR? 

Yaratıcı drama, eğitimde uzun yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir Bu programla, yaratıcı drama yöntemi kullanımına yönelik yoğun bir çalışma sürecini kapısını aramayacaksın. Bu kapının sonunda bilimsel ve sanatsal anlamda kendini iyi geliştirmiş geleceğin yaratıcı drama eğitmen ve liderleri bulunmaktadır. MEB onaylı, 6 modülden oluşan, 320 saatlik program sonunda elde edilen sertifikayla, eğitim bilimleri psikolojik danışma ve rehberlik Sosyal Hizmetler özel çocukların eğitimi kültürlerarası çalışmalar kadın erkek çocuk yaşlı Kısacası insana ulaşabilen insanla etkileşimin olduğu her alanda kullanılabilmektedir. Alanında uzman yaratıcı drama liderlerimiz, bu alanda uzun yıllardır eğitim vermektedirler

YARATICI DRAMA LİDERLİK EĞİTİMİNE KİMLER KATILABİLİR 

✔️Tüm sınıf ve branş öğretmenleri 
✔️Okul öncesi öğretmenleri  
✔️Özel Eğitimciler
✔️ Psikologlar ve psikolojik danışmanlar.
 ✔️Tüm Meslek disiplinleri çalışanları (Doktor, mühendis, Mimar v b.) 
✔️bir meslek sahibi olmak isteyen en az lise mezunları

YARATICI DRAMA LİDERLİĞİ EĞİTİMİ KULLANIM ALANLARI 

✔️Yetkin olduğunuz alanda bir eğitim hazırlayarak eğitmenlik yapabilirsiniz 
✔️kurumsal eğitimler de,  özel kurum ve kuruluşlarda kurumsal eğitim hazırlayarak eğitim verebilirsiniz 
✔️MEB bünyesinde eğitim verebilir egzersiz açabilirsiniz
✔️ yaratıcı drama seçmeli dersi öğretmeni olarak katılabilirsiniz. 
✔️yaratıcı drama Kulübü kurabilirsiniz 
✔️Anaokulu, kreş, kolej, zeka Kulübü gibi kurumlarında yaratıcı drama lideri  olarak görev alabilirsiniz

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)