banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Mardin’de köylülerden örnek davranış

MARDİN'İN MAZIDAĞI İLÇESİNE BAĞLI KIRSAL YETKİNLER MAHALLESİNDE KÖYLÜLER YARDIMLAŞMA ADINA ÖRNEK BİR DAVRANIŞA İMZA ATTI. KÖYLÜLER, KESTİKLERİ KURBAN ETLERİNİ İMECE USULÜ TAZİYE EVİNDE TOPLAYIP İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITTI.

KÜLTÜR - SANAT 01.08.2020, 12:12
31
Mardin’de köylülerden örnek davranış

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yetkinler Mahallesi’nde köylüler yardımlaşma adına örnek bir davranışa imza attı. Köylüler, kestikleri kurban etlerini imece usulü taziye evinde toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Köy sakinlerince kesim sonrası iş birliği içerisinde kurbanlık etler paketlendi. Burada paketlenen kurbanlık payları camiden yapılan anonsla duyuruldu. Kurbanlık etlerden almak isteyen aileler taziye evi önüne gelip istediği kadar alarak bölgeden ayrıldı. Kurbanlık hayvan kestirmek isteyen kişiler bu isteklerini bildirdikten sonra kurbanlıkları kesilip kendilerine de pay verilerek tüm köylülere dağıtılıyor.

Köy sakinlerinden Ramazan Esen, şu ana kadar yaklaşık 95 aileye kurbanlık et dağıtıldığını söyledi. Esen, ’’Her yıl bu şekilde kurbanlık etler biriktirilerek köyümüz güzel bir yardımlaşma ve dayanışmaya imza atıyor. Bu süreçte hem kurbanlık hayvanını bağışlamak isteyen hem de bu yardımlaşmada emeği geçen köylüler manevi huzura ulaşıyor. Allah tüm vesile olan herkesten razı olsun, bu yardımlaşma şekli de köyümüzün iyi geleneklerinden bir tanesi’’ dedi.

Yorumlar (0)