banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Madonna'dan İsrail'e boykota ret!

banner1475

Cumartesi Tel Aviv'de düzenlenecek Eurovision'da mini konser verecek Madonna, İsrail'i boykot hareketi BDS'nin ve pek çok Filistinlinin boykot çağrısına yanıt verdi.

KÜLTÜR - SANAT 14.05.2019, 15:57
Madonna'dan İsrail'e boykota ret!
banner1353
banner1375

Londra Filistin Eylem Grubu üyeleri, sosyal medya hesaplarından yayımladıkları bir kliple Madonna'ya çağrı yaparken,  Madonna'nın 'Papa Don't Preach' şarkısının sözlerinin değiştirilerek kullanıldığı çağrıda, "Madonna sana bir tavsiye verelim, Madonna, Eurovision'a gitme, Madonna gitme, doğru kararı ver, Apartheid'ı boykot etmelisin" denildi. 

7 Nisan 2018'de Gazze sınırındaki 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' eylemlerini takip ettiği sırada İsrail güçleri tarafından öldürülen gazeteci Yasir Murteca'nın annesi Hayriyye, hem e-posta olarak hem de sosyal medya üzerinden gönderdiği mesajda şu sözleri kullandı.

"Sayın Madonna, şüphesiz ki, sen beni tanımıyorsun, ancak oğlum Yasir'i tanıyorsundur. Onun hakkında mutlaka bir haber duymuşsundur. Belki de bu hikayeye inanmamışsındır. Yasir'in vefatından daha doğrusu öldürülmesi üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen ben bile hala inanamıyorum."

"Oğlum kuş gibi hayalleriyle uzaklara uçmayı hayal eden bir foto muhabiriydi. İsrail'in Gazze halkına yönelik ihlallerini belgelemek için fotoğraf makinesini taşıyordu. 7 Nisan 2018'de Yasir de diğer gazeteciler gibi kaskı ve yeleğini giymiş, fotoğraf makinesini taşıyordu. İsrail, onun gazeteci olduğunu ve fotoğraf çekmek için orada olduğunu gayet iyi biliyordu. Ama acımasızca ona ateş ettiler. Kurşun bedenine girerek, kemiklerini parçaladı ve tüm hayallerini yarım bıraktı."

"İsrail'e gitmeden önce oğlu öldürülen bir annenin yüreğindeki acıyı biraz düşünmelisin. Sayın Madonna, sana neden yazdığımı biliyor musun? Katillerin sahnesinde şarkı söylemeye karar verdiğin için yazdım. Barışın gerçek anlamını bilmeyen, yalnızca savaş dilinden anlayan bir devlette sevgi ve barış çağrıları yapmaya karar verdiğin için yazdım. Şarkıların, İsrail'in hayatını çaldığı oğlumu geri getirebilir mi?"

"SİYASİ EMELLERE ALET OLMAYACAĞIM"

Eleştirilere yanıt veren Madonna ise İsrail'in evsahipliğindeki Eurovision'da sahne alma kararını 'kimsenin siyasi gündemine baş eğmeyeceği, siyasi emellerine alet olmayacağı' sözlerini kullanarak savundu. 

Madonna, insan haklarının bir bütün olarak savunucusu olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Birilerinin siyasi gündemine uysun diye müzik yapmayı da insan hakları ihlallerine karşı sesimi çıkarmayı asla bırakmam, dünyanın neresinde olursa olsun. Bölgede masum insanlar her öldüğünde kalbimden bir parçanın koptuğunu belirtmek isterim. Bu tarihi çatışmadan fayda sağlayanların siyasi hedeflerine uyacak şekilde şiddet o kadar sık kışkırtılıyor ki. Bu korkunç yıkım döngüsünden tez zamanda çıkıp kurtulacağımızı ve barış için yeni bir yol yaratacağımızı umuyorum ve bunun için dua ediyorum."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:53
İkindi 15:29
Akşam 17:54
Yatsı 19:17