banner1365

banner1345

Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Kırgızistan’a devretti

banner1357

Kastamonu’da tarihi bir otelde gerçekleştirilen 36. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı sona erdi. Buna göre Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Kırgızistan’ın Oş şehrine devretti.Kastamonu’da tarihi bir otelde...

KÜLTÜR - SANAT 18.12.2018, 17:02
Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Kırgızistan’a devretti
banner1353

Kastamonu’da tarihi bir otelde gerçekleştirilen 36. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı sona erdi. Buna göre Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Kırgızistan’ın Oş şehrine devretti.

Kastamonu’da tarihi bir otelde yapılan 36. Dönem Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Daimi Konsey Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Kırgızistan’ın Oş şehrine devretti. Devir ile ilgili imza töreni ise tarihi otelde gerçekleştirildi. İmza törenine Türk Dünyası ülkelerinin temsilcileri katıldı.

İmza töreninin ardından açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “36. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı’nda alınan kararların imza kısmını da burada gerçekleştirdik. Biz, artık koordinasyon görevimizi Kırgızistan’a devretmiş oluyoruz. Bundan sonraki toplantı Kırgızistan’ın Oş şehrinde olacak. İnşallah hep beraber orada buluşacağız” dedi.

2019 yılının Türk Dünyasında Aşık Veysel yılı ilan edildiğini açıklayan Bakan Ersoy, “Konsept olarak Aşık Veysel yılı ilan edildi ama Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretleriyle ilgili önümüzdeki yıl kongre, çalıştay gibi çalışmalarda olacak” diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, 2019 yılında Türk Dünyasının Kültür Başkenti Kırgızistan’ın Oş şehri olduğunu belirterek, “Hepinizi Kırgızistan’daki etkinliklere davet ediyoruz. Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretlerinin vuslatının 450’inci yıl dönümü nedeniyle Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş’ta büyük bir konferans yapılacak. Türk Akademisi, TÜRKSOY ve Kastamonu heyeti ile birlikte bu konferans gerçekleştirilecek” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy, Türk Dünyasını Kültür Başkenti sembolü Kırgızistan Kültür, Bilim ve Turizm Bakan Yardımcısı Baktıbek Sekimov’a takdim etti.

Ayrıca törende Türk Dünyası ülkelerinin temsilcileri tarafından Bakan Ersoy’a, Vali Karadeniz’e, Başkan Babaş’a çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Programın sonunda Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bakan Ersoy, beraberindeki heyetle birlikte tarihi Atabeygazi Camii, 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları ve Türkiye’nin en büyük ahşap konaklarından olan ecdat yadigarı Şeyhoğlu Konağında incelemelerde bulundu.
Yorumlar (0)
banner1363
16°
sisli
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19