Kuaförler Ve Berberler Açık Mı, Saat Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor? İşte Berber Ve Kuaförlerin Çalışma Saatleri

kuafor-ve-berberler-ne-zaman-acilacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuaförler Ve Berberler Açık Mı, Saat Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor? İşte Berber Ve Kuaförlerin Çalışma Saatleri Türkiye’de uygulanmaya başlayan kademeli normalleşmeyle birlikte açılan kuaför ve berberlerin çalışma saatleri merak ediliyor. Kuaförler Ve Berberler Açık Mı, Saat Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor? İşte Berber Ve Kuaförlerin Çalışma Saatleri

Kuaförler ve berberlerin çalışma saatleri tam kapanma sürecinin sona ermesi ile milyonların gündemine geldi. Türkiye, 17 gün süren tam kapanmadan çıkarken İçişleri Bakanlığı valiliklere “Kademeli Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. 17 Mayıs 1 Haziran arasında uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde, sokağa çıkma yasağı hafta içerisinde yer alan günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında hafta sonu ise cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak şekilde sürdürülecek. Gözler şimdi kuaförler ve berberler açık mı? sorusunun yanıtında. İşte, berber ve kuaförlerin çalışma saatleri ile ilgili bilgiler.

Berber ve kuaförlerin ne zaman açık olduğu kademeli normalleşmenin ilk haftasında merak konusu oldu. Yeni normalleşme ile beraber berber ve kuaförler de hafta içi hizmet vermeye devam edecek. Genelgeye göre bu işletmeler hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında açık olacak. Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonunda ise kuaför ve berberler kapalı olacak.

KUAFÖR VE BERBERLER AÇIK MI?

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı saat 05.00’e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu.

Genelgeye göre; berber ve kuaförler de hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında müşterilerine kapılarını, belirlenen hijyen kuralları kapsamında açabilecek.

KADEMELİ NORMALLEŞMEDE DİĞER İŞLETMELERİN ÇALIŞMA SAATİ

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak hafta sonlarında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve engelli vatandaşlar haricinde araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecekleri aktarılan genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayilerinin açık olacağı ifade edildi.

Vatandaşların ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceği belirtilen genelgede, fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabileceği, sokak aralarında satışın yapılmayacağı bildirildi.

Genelgede, restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerlerinin hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-00.00 saatleri arasında sadece paket servis; hafta sonlarında ise 07.00-00.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecekleri belirtildi.

Kademeli normalleşme döneminde gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parkların faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edileceği belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

“Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Yukarıda sayılan iş yerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Alışveriş merkezleri ise hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır. Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli iş yerleri tarafından açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir. Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir