Kritik Toplantı Başladı! İşte Çıkması Muhtemel Normalleşme Kararları

Tam Normalleşme Ne Zaman Açık Olan Yerler Neresi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kritik Toplantı Başladı! İşte Çıkması Muhtemel Normalleşme Kararları Tüm Türkiye’nin dört gözle beklediği Kabine Toplantısı başladı. Türkiye kalkacak kısıtlama ve yasaklara kitlendi. İşte Kabine sonrası kaldırılacak yasaklar…

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Kabine toplantısı saat 16:00’da başladı. Tüm gözler Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir hükümet yetkilisi kalkacak yasakları duyurdu. İsmini açıklamayan yetkili, “Öncelikle uzun zamandır beklenen kafe ve restoranların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde” dedi.

BİLİM KURULU ÜYESİ RESTORANT VE KAFELER İÇİN NE DEDİ?

Bilim Kurulu’nun kafe ve restoranların açık bölümlerinin tam kapasite ile açılması ve kapalı mekanların ise yüzde 50 kapasite ile açılışına izin verilmesi bekleniyor. Kapalı alanların tam kapasite kullanımına ise temmuz ayından itibaren izin verileceği ifade ediliyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN FARKLI GÖRÜŞLER

“Okulların açılmasıyla ilgili iki farklı görüş var” diyen aynı üst düzey yetkili şöyle devam etti: “İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek.”

YASAKLAR GEVŞİYOR

Yetkili, hafta sonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı. Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak.

DÜĞÜNLER SERBEST

Toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli şekilde izin verilmesi de planlanıyor.

SPOR SALONLARI, KAHVEHANELER, HAVUZLAR AÇILIYOR

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

AÇIK ALANDA MASKE ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Reuters’a konuşan üst düzey hükümet yetkilisi, “Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir