doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Kredi Notunda Dikkat Çeken Ayrıntı!

kredi-notunda-dikkat-ceken-ayrinti
Daha Fazla Göster

Kredi Notunda Dikkat Çeken Ayrıntı! Zorlu ekonomik şartlarda birçok insan kredi kartı ve kredi kullanıyor peki kredi notunun tahmin etmediğiniz birçok yerde karşınıza çıkabileceğini biliyor musunuz?

Türkiye’de milyonlarca kişi kredi veya kredi kartı kullanıyor. Kredinizin ya da kredi kartınızın ödemelerini düzenli yaparsanız kredi notunuz da yükseliyor. Kredi notu deyip geçmemek gerekiyor. Zira kredi notunuz sadece banka işlemlerinde değil hayatınızın bir çok noktasında karşınıza çıkıyor. Pek bilinmiyor ama kredi notu işe girerken, telefon alırken hatta beyaz eşya alırken bile karşınıza çıkabilir.

Posta yazarı Özlem Denizmen, 29 Ekim öncesinde 29 maddeyle finansal özgürlük için yapılması gerekenleri yazdı. Birikimden borca, kredi notundan kripto paraya kadar çok önemli detayları yazdı.

1-HEDEF: Ne olursa olsun hedefini yaz ve ona kilitlen. Harvard Business School’un araştırmasına göre; hedefini yazanlar ona ulaşmakta yüzde 42 daha başarılı oluyor! Senin hedefin ne? Örnek: 30 bin TL borç kapatmak.

2-BÜTÇE: Eline geçen para nereye gidiyor farkında mısın? Nereye, ne kadar harcadığını yazıyor musun? Bütçeye her ay 15 dakika ayır. Devletler, belediyeler, apartman yönetimleri bütçe yaparak yönetiliyor. Sen niye yapmayasın?

3-BİRİKİM: Para en güzel harcarken birikir. Sen yeter ki eline para geçer geçmez hedefin için bir kenara ayır.

4-FORMÜL: Gelirinin yüzde 60’ını ihtiyaç, yüzde 30’unu istek, yüzde 10’unu birikim için ayırabilirsin.

5-OTOMATİK: Maaşın yatar yatmaz, otomatik olarak başka bir hesaba aktarılsın ve oradaki paraya dokunma.

6-BİRİKİMCİ ARKADAŞ: İnsan en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalaması olurmuş. Çevrende birikim yapan arkadaşlar olsun.

7-ACİL DURUM FONU: Ani durumlar için en az üç aylık zaruri giderlerin kadar birikiminin olması seni güvende hissettirir.

Bu para NAKİT olmalı. Kolay erişebilmelisin. Ayrı hesapta olmalı. Maliyeti olmamalı. (Kredili mevduat hesabın Acil Durum Fonu değil.)

8-ALMADAN ÖNCE: Bir şey almadan kendine şunları sor: Benim için istek mi, ihtiyaç mı? Seçtiklerimi kasada bıraksam hayatım değişir mi? Aldığım ‘şey’ hedefime engel mi?

9-PARA AVI: İnternet, cep telefonu, TV üyeliği, uygulamalar, spor salonu… Kullanmadığın bazı hizmetlere para ödüyor olabilirsin. Ekstreleri kontrol et.

KREDİ NOTUNDA ÇOK ÖNEMLİ DETAY!

10-KREDİ NOTU: Kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan not. 1-1900 arasında değişir. Notun 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyen azalır. Kredi kullanırken, araba, ev kiralarken, işe girerken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken kredi notun her zaman karşına çıkar.

11-EKSTREYE DİKKAT! Kredi kartınla yaptığın harcamaları incele. Yanlarına istek/ihtiyaç yaz. Sana ait olmayan harcamalar var mı kontrol et.

12-BİLİYOR MUSUN?: Kredi kartının limit, faiz oranı, hesap kesim ve son ödeme tarihini biliyor musun?

13-İYİ BORÇ: Değeri artan şeyler için borçlan. Eğitim, doğru yer, doğru zaman, doğru fiyata alınmış ev…

NE KADAR BORCUNUZ OLMALI?

14-İDEAL BORÇ ORANI: Ev kredisi ödüyorsan toplam borcun gelirinin yüzde 40’ını geçmesin. Ev kredisi yoksa aylık borçlanma oranın yüzde 25’i geçmesin.

15-KAKTÜS MODU: Borçlardan tamamen kurtulmak için bir süre ‘Kaktüs Modu’na geç. Sadece temel ihtiyaçlarına odaklanıp her harcamanı borcuna yönlendir.

16-ZOR KARAR ANI: Hayatında büyük değişim yapma zamanı geldiyse ev, araba sat. Örnek: Ailenin yanına taşın.

17-NE VAR NE YOK?: Varlık ve borçlarının listesini çıkar. Borçların varlıklarından fazlaysa, ilk hedefin borç kapama planı yapmak olsun. Varlıkların fazlaysa, tebrikler, aynen devam.

18-EŞLER ARASI PARA: Zor durum varsa suçlamak boşa giden enerjidir, soruna değil çözüme odaklanın. Birbirinize alan verin üç hesap olsun: Ben, sen, biz… Bakmakla yükümlü olduğun kişiler konusunda net ol. Ortak hedef koyulan evlilikler daha uzun sürüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir