Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB), yüksek kredi kartı limitlerinde kısıtlamaya ilişkin sinyal geldi.

BİREYSEL BORÇ ARTIYOR

Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu'nda, milli gelire oranla hane halkı borcundaki düşük seviyenin korunduğu, ancak bireysel kredi kartı borcu payının ise artış gösterdiği kaydedildi.

Otomobil sahipleri dikkat! e-Devlet'te 2 yeni özellik Otomobil sahipleri dikkat! e-Devlet'te 2 yeni özellik

Raporda, enflasyonist dönemde kredi kartlarının taksit seçenekleriyle kolay ulaşılabilir bir finansman sağladığına işaret edildi.

KREDİ KARTINA YÖNELİM ARTTI

Hane halkının finansal yükümlülüklerindeki yükselişte kredi kartı borçlarının belirleyici olduğunun altı çizilen raporda, “Tüketici temel hizmet ve mal enflasyonu, ödemelerde banknot kullanımının azalarak banka kartlarının yaygınlaşması, dijitalleşme kaynaklı kullanım kolaylıkları, kredi kartı taksit sayılarının artırılması ve bankaların gelirli orantısız şekilde limit artırımları gibi faktörler kredi kartı bakiyelerinin büyümesinde etkili olmuştur.” ifadeleri yer aldı.

AKTİF KULLANICI SAYISI 28 MİLYONA DAYANDI

Merkez Bankası’nın raporunda ayrıca, aktif kredi kartı kullanıcılarının sayısının 28 milyona yaklaştığına ve bu kişilerin kredi kartı bakiyeleri ile limitlerini önemli ölçüde artırdığına dikkat çekildi.

BAKAN ŞİMŞEK BANKALARI ELEŞTİRMİŞTİ

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de bankaların kredi kartı limitlerine ilişkin politikalarına eleştiriler gelmişti.

Bankaların kafalarına göre bir limit belirlememesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Önümüzdeki dönemde sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları üzerinde çalışacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER