doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Kovid-19’a Antidepresan Umudu!

Kovid-19'a-Antidepresan-Umudu!-1
Daha Fazla Göster

Kovid-19’a Antidepresan Umudu! Koronavirüs tedavisinde yeni bir gelişme ABD’den geldi. ABD’de yapılan çalışmalar doğrultusunda tedavide Fluvoksamin kullanılması ölümcül hastalık riskini 3’te bir azalttı

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, fluvoksamin adlı bir antidepresanın şiddetli Covid-19 riski bulunan hastalar arasında, hastaneye yatış oranını ve ölümcül hastalık riskini üçte bir oranında azalttığını gösterdi. Genellikle depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk için kullanılan hapın sitokin fırtınası ve kan pıhtılaşması riskini azalttığı ortaya konuldu. İlacın düzenleyici kurumlar tarafından onaylanması halinde hastalar ucuz bir tedavi yöntemine kavuşacak. İlacın fiyatı 4 dolarken (yakalşık 38 lira) , antikor tedavileri 2 bin dolara (yaklaşık 19 bin 250 lira), Merck’in deneysel antiviral hapı ise 700 dolara (yaklaşık 6 bin 700 lira) mal oluyor.

ABD’li bilim insanlarının bildirdiğine göre, ucuz ve dünya genelinde bulunabilirliği yüksek olan bir antidepresan ilacı, risk altındaki kişilerde ölümcül Kovid-19 hastalığı riskini üçte bir oranında azalttı.

Brezilya’da yaklaşık bin 500 hasta arasında yapılan klinik denemeler, fluvoksamin olarak bilinen ilacı alanlarda ciddi Covid-19 hastalığı ve hastaneye yatış olasılığının daha düşük olduğunu gösterdi.

Luvox markası altında satılan ilacın, çoğunlukla obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve depresyonu tedavi etmek için kullanılan seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) sınıfına dahil olduğu belirtildi.

Ancak, The Lancet Global Health’de yayınlanan çalışma üzerinde çalışan ve Washington Üniversitesi’nde psikiyatri doçenti olan Dr. Angela Reiersen, ilacın inflamasyonu (iltihaplanma) azaltabileceğini söyledi.

SİTOKİN FIRTINASI VE KAN PIHTILAŞMASI RİSKİNİ AZALTIYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Reiersen, “Fluvoksamin, corona virüs enfeksiyonu tarafından tetiklenebilen sitokin adı verilen inflamatuar moleküllerin üretimini azaltabilir. İlaç ayrıca, Kovid-19 enfeksiyonununka pıhtılaşma etkilerini etkileyebilecek kan trombositlerini de azaltabilir” dedi.

Bununla birlikte, Reierson ve meslektaşları çalışma kapsamında 741 gönüllüye 10 gün boyunca günde iki kez 100 mg fluvoksamin verirken, 756 gönüllü plasebo aldı.

RİSK YÜZDE 32 AZALDI

Fluvoksamin alan hastaların yüzde 79’u, veya yaklaşık yüzde 11’i, plasebo verilenlerin yaklaşık yüzde 16’sına kıyasla acil serviste veya hastane odasında tedaviye ihtiyaç duydu. Mutlak riskte yüzde 5’lik , göreceli riskte ise yüzde 32’lik bir azalma görüldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir