banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

banner1397
28.02.2019, 09:39

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği 2019

KOSGEB, Ocak 2019 yılı itibarıyla girişimcilik desteklerinde köklü değişimler yaptı. KOSGEB girişimci desteklerini, geleneksel ve ileri girişimcilik programı olarak ikiye ayırdı. Her iki program içinde geçerli olan ve ilk göze çarpan değişiklik, performansa dayalı olarak değişen destek tutarlarının belirlenmiş olmasıdır. Destek programlarının her ikisinde de; genç ( 30 yaşından gün almamış) kadın, şehit yakını, gazi ve engellilere yönelik pozitif ayrımcılık devam etmektedir. Destekteki değişiklikleri tek tek ele alarak, aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Her iki programın da olmaz ise olmazı; girişimcinin işletmesini kurmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimini alması ve sonrası işletmesini kurması, işletmenin program başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması ve girişimcinin daha önce bu programdan faydalanmamış olması şartının olmasıdır.

KOSGEB daha önceleri kullanıcı adı ve şifresiyle girilen altyapısını artık e- devlet ara yüzüne bağlamış ve bürokrasinin azaltılması çerçevesinde sistem arka planda SGK, GİB, MERSİS, EBSİS üzerinden tüm verileri çektiği için başvuru esnasında belgeye ihtiyaç duymuyor. Bu konuda KOSGEB sistemi hızlandırmış, daha önce internet üzerinden girilen bilgi ve belgelerin, fiziki olarak ıslak imzaları ile birlikte KOSGEB’e gitmek gerekirken, artık KOSGEB’e gitmeden işlerinizi kolaylıkla internet aracılığıyla sistem üzerinden halledebiliyorsunuz.

Destekten yararlanılması için yapılacaklar şöyle sıralanabilir;

Girişimcilik sertifikası almış ve işletmesini kuran işletme sahibi; www.kosgeb.gov.tr internet sayfasına girip, sayfanın sağ üst kısmında bulunan e-Hizmetler (Kobi/Girişimci Giriş) kısmından giriş yapabiliyor. Buradan KOSGEB’e kayıtlı değilseniz kısmını tıkladığınızda sistem otomatik olarak e-devlet tcno - şifre ara yüzüne aktarıyor, buradan e- devlet şifresini kullanarak sisteme ilk girişi yapmanız gerekiyor. Yeni sistemde hiçbir evrak sisteme yüklemeden KOSGEB’e kayıt, kolaylıkla tamamlanabiliyor. Bazı durumlarda sermaye şirketlerinden ticaret sicil gazetesi istenebiliyor.

Sonrasında girişimci destek programından yararlanmak üzere karşısına çıkacak olan panelden tüm hizmetlerden girişimciliği geliştirme destek programına giriş yapılabiliyor.

İşletmesi ile ilgili olarak www.kosgeb.gov.tr adresinde girişimci geliştirme destek programı başvuru formları sekmesi altında yer alan ileri girişimcilik program kapsamındaki faaliyet konuları tablosunda yer alan nace koduna sahip ise ileri, yer almayan nace koduna sahip ise geleneksel girişimci oluyor. Girişimci bu işlemin sonrasında kategorisine göre ilgili sekmeyi seçerek başvuru formunu doldurarak KOSGEB başvurusunu yapmış oluyor. Girişimcinin bundan sonra yapması gereken word ortamında hazırlayacağı iş modeli formunu pdf formatına çevirerek başvuru formuna ek olarak sisteme yüklemesi, ileri girişimci ise ayrıca makine teçhizat ve yazılım ile ilgili fatura/proforma veya teklifleri yüklemesi gerekiyor. Sistem üzerinden ilgili uzmana düşen başvuru ve ek dokümanlar çok kısa süre içinde incelenerek onaylanabiliyor.

Geleneksel Girişimci Programı başvurusu, gerekli görülmesi halinde, başvuru sahibi işletme davet edilerek başvurusu ve ek evrakları üzerinde yapılan incelemeler hakkında bilgi paylaşımı yapılabiliyor. Başvurunun nihai onaylama işlemi, uygulama birimi tarafından yapılıyor.

İleri Girişimci Programı başvuruları ise değerlendirmek ve karar almak üzere uygulama biriminde kurul oluşturuluyor ve kurul tarafından değerlendiriliyor.

Gelelim hibe miktarlarına;

Girişimciler her iki program için de; gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelerine ister olsun 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletme ise 10.000 TL kuruluş desteğini başvuruları onaylanır onaylanmaz talep yapıp hemen alabiliyor. Geriye kalan performans desteği, işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi ve istihdam sayısına göre belirlenecek olup; program başlangıç tarihinden itibaren 1’inci yıl birinci performans dönemi ve 2’nci yıl ikinci performans dönemi olmak üzere, performans dönemleri sonunda işletmeye geri ödemesiz olarak sağlanır. Her performans dönemi bir yılı kapsıyor ve her bir performans dönemi sonunda, işletmenin ilgili dönemde gerçekleştirdiği toplam prim gün sayısına göre;

Birinci performans dönemi için,

-180-539 olan işletmeye 5.000 TL,

- 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

- 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL,

İkinci performans dönemi için

- 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

- 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

- 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda, her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenip destek alabiliyor.

KOSGEB’in bu destekle artık çalışan sayısına göre destek baremlerini artıracağı stratejisinde yol aldığını görmekteyiz. Burada hatırlatmak gerekirse, girişimci bunlara eş zamanlı olarak KOSGEB’in diğer desteklerine de başvuru yapabiliyor. Geleneksel girişimcilikte makine ekipman desteği bulunmamaktadır. Geleneksel girişimcilerde yukarıda bahsettiğimiz destek miktarının dışında bir destek alamamaktadır. Bahsettiğimiz tüm destekleri; destek ödeme talep formunu düzenleyerek, sistemden online olarak talep edebilir. Form doldurulduktan sonra girişimcinin belirttiği banka hesabına KOSGEB hibe miktarını ödeme yapar. Burada hatırlatılması gereken, eğer işletmenin belirlenen limitlerin üzerinde vergi veya SGK borcu varsa verilecek olan destek, mahsuplaştırma yapılarak işletme adına ilgili kurumlara ödenmektedir.

İleri girişimci programında yer alan makine, teçhizat ve yazılım desteği geri ödemesiz olarak verilmektedir.

İleri girişimcilik desteklerindeki olmazsa olmaz, nace kodlarının bu desteği almaya uygun olmasıdır. KOSGEB’in kayıt aşamasında ileri girişimcilik desteği kapsamında faaliyet gösteren işletmeler, bu desteğe başvurabilecektir. Faaliyet konusu bu kapsamda olan işletmelerin başvuru şekli aynen yukarıda anlattığımız gibidir. İleri girişimcilik destek programında ayrıca KOSGEB’in yayınladığı tablolarda işletmelerin düşük, orta ve yüksek teknoloji düzeyine göre destek miktarında farklılıklar görülmektedir.

Düşük teknoloji düzeyine 100.000 TL

Orta teknoloji düzeyine 200.000 TL

Yüksek teknoloji düzeyine 300.000 TL ye kadar destek alabilmekte ve makine, teçhizat ve yazılımın yukarıda yer alan üst limitler dahilinde %75’ i desteklenmektedir.

Eğer alınacak destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranına %15 ilave edilir.

İşletmeler 50.000 TL’yi geçen her makine ekipman için 3 adet proforma almak durumundadır.

Desteklenecek makine-teçhizat yeni veya en fazla 3 yaşında olabilir. Makine teçhizatın ikinci el olması halinde ilk kullanıcıya satış faturası tarihi ile işletmeye kesilen fatura tarihi arasındaki sürenin 3 yılı geçmemiş olması gerekir. İlk satış faturası bulunamaması durumunda, ilgili odalardan alınabilecek yaşı gösterir belge veya benzeri dokümanlardan herhangi birinin sunulması gerekir.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Kasım 2019
İmsak 05:52
Güneş 07:21
Öğle 12:25
İkindi 14:56
Akşam 17:19
Yatsı 18:43