banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Koronavirüs Samsun meyve sebze halini nasıl etkiledi? Hal esnafı yanıtladı

SAMSUN 14.05.2020, 12:31

Samsun'da koronavirüs sürecinden etkilenmediklerini belirten Sebze ve Meyve Hali esnafı, işlerinin artış gösterdiğini söyledi

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle alışveriş yapmak isteyen esnaf, gecenin ilerleyen saatlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Meyve ve Sebze Hali'nde yoğunluğa neden oldu. Hale alışverişe gelen pazarcı, manav ve market sahiplerinin araçları, hal girişinde sıralandı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meyve ve Sebze Hali esnafı, koronavirüs salgınının ardından yaşanan süreçten nasıl etkilendiklerini Samsun Medya Grubu'na anlattı.

İŞLERİMİZ DAHA İYİ

Uğur Değerli: Çok şükür halde durumlar iyi. Koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye dikkat etmeye çalışıyoruz. Kısıtlamadan dolayı işlerimiz kapanmadı. Aksine daha iyi oldu. Kısıtlama nedeniyle vatandaş marketlere ve manavlara gidiyor. Bundan dolayı halcinin de yüzü güldü. Fiyatlar ise normal, artış yok. Fırsatçılık da yok. Halde durumlar gayet düzgün.

FİYATLAR YÜKSELDİ

Yılmaz Sat: İlk başlarda hareketliydi, şimdi duruldu. Ramazan dolayısıyla bir durgunluk var. Bayram öncesi hareket olursa olur. Koronavirüs nedeniyle fiyatlar sadece meyvede hareketlendi. Sebze fiyatlarında bir artış yok. Bayram öncesi hareketli olursa,  fiyatlarda da oynama olur.

1 ALACAĞINA 4 ALIYOR

Cengiz Karaönder: Samsun Meyve ve Sebze Hali'ndeki hareketlilik gayet iyi. Vatandaşlar kısıtlama nedeniyle 1 alacağına, 4 alıyor. Bu da hal esnafını hareketlendiriyor. Koronavirüsten dolayı satışlarımız da iyi, hiçbir problemimiz yok.

DAHA ÇOK SATIYORUM

Önder Koydaş: Allah'a şükürler olsun. Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır. Koronavirüs oldu, işlerim daha çok rast gitti. İşlerim ikiye katlandı, daha çok satıyorum. Kredi borçlarımı bile erkenden ödeyebiliyorum. Beni hiç etkilemedi. Halde daha çok mal satılıyor. Alışveriş gece başlar, sabah saat 10.00 gibi mal bulamazsın. Bayram öncesi biraz fiyat artışı olur ama bu da vatandaşlarımızı fazla üzmez.

TERCİHE GÖRE FİYAT 

Recep Ali Kıyak: Halde hareketlilik var. İstediğimiz malı hemen bulamıyoruz. Vatandaş hangi malı tercih ediyorsa, o malın fiyatında artış oluyor. Bu yüzden aldığımız mal yetersiz kalıyor. Geçen hafta kayısıyı 5 liradan aldık, şimdi ise 8 lira.

ESNAFA YANSIYOR

Resul Kıyak: Haldeki hareketlilik esnafı da etkiliyor. Geçen hafta erik 4 liraydı, şimdi ise 8 lira. Fiyatlar yüksek. Kısıtlama bizim işlerimizi daha da hızlandırdı. Vatandaşlarımız için daha çok çalışmaya gayret ediyoruz.

DAHA ÇOK HAREKETLENDİ

Halit Çon: Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle hal hareketli. Mal kalıyor tabi ki. Bu da esnafın düzensiz alışverişinden kaynaklanıyor. Fiyatlar domates 3 lira, biber 2 lira, salata 2 lira, sarımsak kilosu 15 liradan satışa sunuluyor. 
 
Haber: Mustafa İNAN-Yasin YILDIZ

Yorumlar (0)