doğa calven cemre
       
5s dikey arslan Mega Halı

Koronavirüs Salgınında Büyük Tehlike! Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun Uyardı

furtun-acikladi-koronaviruste-yeni-tehlike
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs Salgınında Büyük Tehlike! Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun Uyardı Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, Delta varyantının sıkıntılar yaratabileceğini söyledi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, Delta varyantından dolayı 1 Temmuz’da başlayacak olan açılma sürecini erken bulduğunu belirterek, “Umarım aşılama ikinci dozu çok hızlı yaparız. Çünkü BionTech aşısının bu varyanta karşı koruyuculuğu yüzde 70’lerde” dedi.

23 furtun 1 Ana Manşet

HIZLI GİDİYORUZ

Hindistan’da ortaya çıkan ve bulaşılıcığı İngiltere mutasyondan fazla olan Delta varyantının sorun yaratabileceğini belirten Furtun, “Temmuz ayı itibariyle açılma gerçekleşecek. Aşılamada hızlı gidiyoruz, her şey yolunda gibi gözüküyor ama bir mutasyon problemi var. Delta varyantı, İngiltere mutantından daha bulaştırıcı. Delta varyantı öncekinde olduğu gibi, yine Türkiye’ye gelip hakim olacaktır” dedi.

SORUN YARATABİLİR

İkinci doz aşılamanın hızlanması gerektiğini kaydeden Furtun şunları söyledi, “Şu andaki vakaların kaçında Delta varyantı var? Sorun çıkarır mı? Açılımın olumsuz etkileri olabilir mi? Bu soruların yanıtı şu anda yok. Açılım için erken. İnsanlarda hemen gevşeme oluyor. Umarım aşılamada ikinci dozu çok hızlı yaparız. Çünkü Biontech’inde bu varyanta karşı koruyuculuğu yüzde 70’lerde. Eğer ikinci doz aşılamayı erken yapamazsak, Delta varyantı sorun yaratabilir.”

KATKISI OLACAKTIR

Yerli koronavirüs aşısı olan Turkoavac içinde değerlendirmelerde bulunan Furtun, “Turkovac aşısında faz-3 çalışması için gönüllü bulmada sıkıntı yaşayabiliriz. Ama yerli üretimin hep devam etmesi taraftarıyız. Keşke en baştan beri aşı üretiminde aktif olabilseydik. Yerli aşının devam eden süreçte bize çok büyük katkısı olacaktır. Bu durumun ne kadar daha devam edeceğini hala öngöremiyoruz” diye konuştu.

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir