doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Koronavirüs İlaçlarında Yarış Başladı! Hangisi Daha Etkili? 

Koronavirüs-İlaçlarında-Yarış-Başladı!-Hangisi-Daha-Etkili 
Daha Fazla Göster

Koronavirüs İlaçlarında Yarış Başladı! Hangisi Daha Etkili? Dünyayı sarsan koronavirüs pandemisinde geliştirilen aşıların ardından virüsün ilacı geliştirilmeye başlandı . Hangi ilaç daha etkili Türkiye hangi ilacı alacak gibi sorular gündemde .

Dünya çapında 5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan korona virüsüne karşı ilaç şirketleri ve bilim insanları bir ilaç geliştirmek için yarışa başladı Peki hangi koronavirüs ilacı daha etkili? Türkiye satın alacak mı? Yan etkileri neler?
2019’un sonunda ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı bilim insanları ilaç geliştirme yarışını hızlandırdı. Merck&Co’nun geçen ay yaptığı açıklamada şirketin geliştirdiği Covid-19 ilacının ağır hastalığa karşı umut verici sonuçlar elde ettiğini açıklamasından sonra Pfizer’dan da benzer bir açıklama geldi.

Henüz her iki şirket de yapılan araştırmaların tam sonuçlarını yayınlamazken, Pfizer geliştirdiği ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 oranında azalttığını açıkladı. Merck ise 1 Ekim’de yaptığı açıklamada ise ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranını yüzde 50 oranında azalttığını açıklamıştı.

Pfizer’ın ilacına Paxlovid ismi verilirken Merck’in geliştirdiği ilaç İngiltere’de Lavgrevrio ismiyle kullanım onayı aldı.

İLAÇLAR NEDEN ÖNEMLİ

Dünya çapında koronavirüse karşı birçok aşı geliştirilirken, Covid-19’a yakalananların tedavisi için ilaç şu an oldukça sınırlı. Hastaneye yatacak kadar hasta olanlara antikor ilaçları verilirken bunların hastane ortamında sunulması gerekebiliyor.

İLAÇLAR NASIL ÇALIŞIYOR?

Hem Merck&Co’nun hem de Pfizer’ın geliştirdiği ilaçların 5 gün boyunca alınması gerekiyor. Pfizer’ın ilacı sabah 3 hap ve akşam 3 hap almak üzere tasarlanırken Merck’in ilacı ise sabah 4 ve akşam da 4 hap almak üzerine geliştirilmiş.

Pfizer’ın ilacı koronavirüsün yayılmasına sebep olan enzimleri engellemeye yönelik içeriğe sahip. Pfizer’ın ilacında ritonavir isimli bir madde bulunurken bunun midede yan etkilere sebebiyet verebileceği kaydedildi. Ridgeback Biotherapeutics isimli şirketle ilaç geliştiren Merck’in ilacı ise koronavirüsün genetik kodunu bozan bir mekanizmaya sahip. Virüste rastgele mutasyon yaratan bu ilaç, koronavirüsün yayılmasını engelliyor ve direncini kırıyor.

KORONAVİRÜS İLAÇLARI NE KADAR GÜVENLİ?

Her ne kadar iki şirket de ilaçlarla ilgili yapılan testlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasa da ilacın güvenli olduğunu açıkladı.

Pfizer, testlere katılanların yaklaşık yüzde 20’sinde yan etkinin hafif olduğunu açıklarken yan etkileri ağır hissedenlerin oranının yüzde 1.7 olarak duyurdu.

Merck ise, araştırmaya katılanların yüzde 12’sinde yan etki görüldüğünü de açıkladı. Merck’in geliştirdiği ilacın bulunduğu kategorideki ilaçların hayvanlar üzerinde doğum sorununa sebebiyet verdiği açıklandı. Merck, bu durum ile ilgili araştırmalarda insanlarda benzer sorunlara yol açmayacağını duyurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir