doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Koronavirüs Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Mi Yapıyor?

koronavirüs-erkeklerde-cinsel-isteksizlik-mi-yapıyor-1
Daha Fazla Göster

Koronavirüs Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Mi Yapıyor? Dünya genelinde yaşanan yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle ölü sayısı hızla yükselirken, kovid 19 geçirenlerde hastalığın vücuttaki diğer etkileri de açığa çıkmaya devam ediyor.

Mersin Üniversitesi tarafından yapılan ve İngiliz Daily Star gazetesine konu olan bir araştırmaya göre, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatan erkeklerin yarısından fazlasında cinsiyet hormonu olan testosteron seviyelerinin azalarak cinsel sorunlara yol açabileceği belirtildi

KORONA VİRÜS ERKEKLERDE TESTOSTERONA SALDIRIYOR

Mersin Üniverstesi’nden Profesör Dr. Selahittin Çayan’ın İngiliz Daily Star gazetesine konu olan çalışmasına göre, erkekler koronavirüsten daha fazla etkileniyor çünkü virüs erkek cinsiyet hormonu olan testosterona saldırıyor.

Çalışmada, hastaneye yatan erkek hastaların testosteron düzeylerinin yaklaşık yüzde 30 düştüğü gözlemlendi. Uzmanlar bu durumun hastaların cinsel dürtülerini azalttığını ve ciddi şekilde hastalanma risklerini artırdığını açıkladı.

KOVİD-19’UN ŞİDDETİ ARTTIKÇA TESTOSTERON DÜŞÜYOR

Araştırmanın başyazarı Profesör Selahittin Çayan, “Çalışmamızda Kovid-19’un şiddeti arttıkça ortalama testosteron seviyesi düştü. Testosteron, solunum organlarının bağışıklık sistemi ile ilişkilidir ve düşük testosteron seviyeleri solunum yolu enfeksiyonu riskini artırabilir” ifadelerini kullandı.

Türk araştırmacılar, Kovid-19 için pozitif test edilen ve hastanede yatan erkeklerin yüzde 51’inin vücutlarının yeterli testosteron üretmediği bir durum olan hipogonadizm geliştirdiğini keşfetti. Hastaların testesteron seviyelerinin enfeksiyondan sonra ortalama yüzde 30 oranında azaldığı ortaya konuldu.

Bununla birlikte bilim insanları, katılımcıların üçte ikisinin cinsel isteğinde azalma olduğunu ifade etti. Hormon seviyelerindeki düşmenin asemptomatik hastaları da etkileyebileceğini belirtildi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

Uzmanların ifade ettiğine göre testosteron, cinsel organların gelişiminde ve kas büyümesinde anahtar rol olmasının yanı sıra, viral enfeksiyonlarla mücadele de dahil olmak üzere bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı oluyor.

Mersin Üniversitesi’nden bilim adamları, ağır hastalık ile düşük testosteron seviyeleri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu belirterek, Kovid-19’un, bağışıklık sistemlerini etkisiz hale getirerek erkekleri daha kötü semptomlara karşı daha savunmasız durumda bıraktığını açıkladı.

232 HASTA İNCELENDİ

The Aging Male dergisinde yayınlanan çalışmada , koronavirüs testi pozitif çıkan 232 erkek hasta inceledi. Katılımcılar, yoğun bakım hastaları, asemptomatik hastalar ve standart hastane bakımına ihtiyaç duyanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı.

TESTESTERON TEDAVİSİ KOVİD-19’U İYİLEŞTİRMENİN ÖTESİNDE DE FAYDALAR SAĞLAYABİLİR

Profesör Çayan, yoğun bakımdaki hastalarda testosteron seviyesinin en düşük düzeyde olduğunu vurgulayarak, “Ortalama toplam testosteron seviyesi, yoğun bakım grubunda asemptomatik gruba ve standar bakım gruplarına oranla önemli ölçüde düşüktü. Düşük testosteron aynı zamanda enfeksiyona bağlı hastaneye yatış ve yoğun bakım hastalarında erkeklerde tüm nedenlere bağlı ölümler ile ilişkilidir, bu nedenle testosteron tedavisi Kovid-19 için sonuçları iyileştirmenin ötesinde faydalar da sağlayabilir” açıklamasını yaptı.

Önceki çalışmalar da düşük testosteron seviyelerini gripten ölme riskinin yanı sıra iltihaplanma, kalp hastalığı ve yüksek tansiyonla ilişkilendirmişti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir