banner1365

banner1345

Yrd. Doç. Dr. Jule Esen: “Doğum sonrası dönemde kendinize dikkat edin”

banner1357

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jule Esen, sezeryan sonrası kadınlara uyarılarda bulundu.Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jule Esen, sezeryan sonrası annelerin en büyük endişesinin...

KONYA 11.12.2018, 10:15
Yrd. Doç. Dr. Jule Esen: “Doğum sonrası dönemde kendinize dikkat edin”
banner1353

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jule Esen, sezeryan sonrası kadınlara uyarılarda bulundu.

Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jule Esen, sezeryan sonrası annelerin en büyük endişesinin göbek sarkması, karında yağlanma ve kalıcı bir göbek olduğunu söyledi.

Doğumdan hemen sonra da korse takmak ve egzersiz yapmanın planlar arasında yer aldığına değinen Yrd. Doç. Dr. Jule Esen, “Göbekte yağ birikmesi olduğu ve karın kasları kuvvet kaybettiği için bilinenin aksine korse kullanmak bir işe yaramayacaktır. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme karın için etkili olacak en iyi yöntemlerdir. 1 ay dolduktan ve doktor muayenesinden sonra karın kaslarını çalıştıracak egzersizler daha faydalıdır. Sezeryan sonrası az miktarda vajinal kamana 1 ay kadar devam etmesi normal kabul edilir. Kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Doktor muayenesinden sonra cinsel hayat genellikle 4-6 hafta sonra başlayabilir. Bol sıvı alınması ilk günlerde çok önemlidir. Özellikle epidural ve spinal anestezi ile doğum yapan hastalarda 3 litre altında sıvı alındığında baş ağrısı olur. Sıvı ve kafeinli içeceklerin alınması baş ağrısını önleyecektir. Çok ani hızlı hareketlerden de kaçınılmalıdır. Bol sıvı alımı ayrıca sütün de bol olmasını sağlayacaktır. Fazla miktarda kanama, kesi yerinde açılma, akıntı, kötü kokulu vajinal akıntı, göğüslerde ağrı ve kızarıklık, bacaklarda ani şişme kızarıklık, öksürük, kanlı balgam, solunum sıkıntısı, baş ağrısı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doğum sonu depresyonu da sık rastlanan bir durum olup kesinlikle önemsenmelidir. Bazı annelere tıbbi yardım bu konu da gerekebilir.

Sezeryan sonrası ilk kontrol 7-10 gün içinde, daha sonra ki kontrol 4-6 hafta içinde olmalıdır” dedi.
Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16