banner1365

banner1345

Konya Ve İngiltere Firmaları Arasında İşbirliği Artacak

banner1357

Konya Ticaret Odası (KTO) ve İngiliz Ticaret Odası üyeleri arasında ilişkileri geliştirme konusunda mutabakat bildirisi imzalandı.Konya, Adana, Ankara, Antalya, Eskişehir, İzmir, Kayseri ve Mersin Ticaret Odaları ile İngiliz Ticaret Odası arasında...

KONYA 15.04.2014, 12:39
Konya Ve İngiltere Firmaları Arasında İşbirliği Artacak
banner1353
Konya Ticaret Odası (KTO) ve İngiliz Ticaret Odası üyeleri arasında ilişkileri geliştirme konusunda mutabakat bildirisi imzalandı.

Konya, Adana, Ankara, Antalya, Eskişehir, İzmir, Kayseri ve Mersin Ticaret Odaları ile İngiliz Ticaret Odası arasında mutabakat bildirisi İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle imzalandı.

Törende konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye ile İngiltere’nin son otuz yılda ekonomik ve siyasi işbirliklerini daha da artırması gerektiğine inandığını söyledi. İşbirliğinin artırılması sadece Türkiye ve İngiltere değil başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere tüm dünyanın daha istikrarlı, daha güvenli, daha mutlu ve daha huzurlu olmasını sağlayacağını aktaran Öztürk, “Bu da tüm dünya insanlarının mutlu ve güvenli yaşama hakkına inanan bizlerin geleceğe daha umutla bakması demektir. Mevlana’nın hoşgörü diyarı, otuz yıl öncesinin tarım şehri Konya, son on yılda her alanda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. On yıl önce bir üniversitesi varken bugün bu sayı beşe çıkmıştır. Şehrimiz, ihracatını son on iki yılda 13,5 misli artırmayı başarmış, yüzde 4,7 işsizlik ile Türkiye’nin en az işsizlik rakamına sahip şehri olmuştur. Konya; Fuar Merkezi, Bilim Merkezi, Teknokenti, Üniversiteleri, sanayi tesisleri, İnovasyon Merkezi, tarımal imkanları ile 2023 Türkiye’sinin en önemli merkez şehirlerinden biri olmayı başaracak potansiyel ve iradeye sahiptir. İşbirliği imzalanan odaların illeri Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda, İstanbul’un desantralizasyonunda Türkiye’nin ekonomik yükünü sırtlayacak illerin olması İngiliz Ticaret Odası’nın çalışmalarındaki hassasiyeti göstermektedir. 1887’de İngiltere dışında kurulan ikinci oda olan İngiliz Ticaret Odası ile Konya Ticaret Odası arasında 2011 yılının Kasım ayında başlayan ilişkilerin bugün imzalanan protokolle devam etmesi gelecekte çok daha yoğun bir irtibatın olacağına işaret etmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından 8 ilin ticaret odaları ile İngiliz Ticaret Odası arasında mutabakat bildirisi imzalandı. KTO Başkanı Öztürk günün anısına İngiltere Büyükelçisi Moore ve İngiliz Ticaret Odası Başkanı Gaunt’a Mesnevi hediye etti.

Mutabakata göre; ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla her iki ülke ticaret odalarının üyelerine yönelik seminer, konferans ve eğitim programları düzenlenecek, fuar ve sergilere katılım desteklenecek. Ticaret odaları heyetlerinin ziyaretleri kolaylaştırılacak, üyeler arasında teknik ve mesleki deneyim alışverişi teşvik edilecek.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 12:25
İkindi 15:24
Akşam 17:55
Yatsı 19:15