Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılan protokolle Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri gelişmiş teknolojik alt yapıya sahip iki atölyeye kavuşacak.

Türk sanayisinin güncel problemleri arasında yer alan nitelikli ara eleman yetiştirilmesi ve çalıştırılmak üzere az sayıda nitelikli ara elemanın olması sorunun çözümü üzerine Kırıkkale’de yeni bir adım atıldı. Milli Eğitim ve Organize Sanayi Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan meslek lisesine son teknolojik gelişmeler göz önüne alınarak geniş kapsamlı iki yeni atölye yapılacak. Bu atölyelerle öğrencilerin çağı yakalamaları ve kendilerini geliştirmeleri hedefleniyor.

Düzenlenen protokolün imza töreni protokolün aracı kurumu olan Kırıkkale Valiliği Makamı Toplantı Salonunda yapıldı. İmza töreninde konuşan Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, “Organize Sanayi Bölgemizin tahsis ettiği okulun arsasına yaklaşık dört dönümlük bitişik iki tane yaklaşık maliyeti 4,5 milyon lira değerindeki makine teknolojileriyle döküm alanında faaliyet gösterecek atölye yapılacak. Özellikle her iki alanda ülkemizde çok büyük rağbet gören alanlar, inşallah bu alanları açtıktan sonra hem sanayicimizin bu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılanması açısından çok büyük bir fayda sağlamış olacağız hem de eğitim konusunda Kırıkkalemiz bir adım daha ileri gitmiş olacak. Mevcut okulda zaten üç tane alanda ders görülüyor birisi raylı sistemler teknolojisi, bir diğeri makine teknolojileri, üçüncüsü de tasarım teknolojileri. Özellikle tasarım teknolojileri önemli ve joker bir alan, Türkiye’de sayılı meslek lisesinde var. Tasarım zaten çağın mesleklerinden birisi, inşallah bu atölyeleri 2019 yılına yetiştirmeyi planlıyor her iki kurumumuz” dedi.

Düzenlenen törene ayrıca Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın katıldı.