Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmelerinde yüzde 25 zam sınırının kalkacağı bekleniyordu. Ancak yeni kira zam oranının ne kadar olacağı net şekilde bilinmiyordu. Tahminler üzerine konuşulan kira zam oranlarında beklenen tarih geldi çattı ve enflasyon verilerinin de belirlenmesiyle 2 Temmuz itibarıyla kira zam oranları netleşti.

İki yıldır yüzde 25 oranında uygulanan kira zam oranı değişti, yeni rakam ortaya çıktı. Artık ev sahipleri yüzde 25 oranını değil, yeni oranı dikkate alarak kiraya zam yapabilecek. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri ışığında 2 Temmuz’da şekillenen yeni kira zam oranında üst sınır değişerek yüzde 65.07 oldu.

Endeksa verilerine göre  İstanbul’da ortalama ev kiraları 20 bin TL seviyesine ulaştı ve hatta geçti. Bu durumda 20 bin TL ev kirası veren bir kiracı, yeni dönemde yüzde 65’lik zam oranıyla birlikte 13 bin lira daha fazla kira ödeyecek.

Böylece 20 bin TL kirası bulunan kişiler bundan böyle 33 bin TL kira ödemek zorunda kalabilirler.

Elektronik Alkol Takip Sistemi devrede Elektronik Alkol Takip Sistemi devrede

KİRALIK EVLER ÇOĞALABİLİR

Ev sahipleri, kiralara zam yapmak için bu sebeple 2 Temmuz’u dört gözle bekliyordu. Böylece kiralık ev ilanlarında bir artış görüleceği ve en yüksek fiyatlardan kiracı aranacağı ileri sürüldü.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber