Kira fiyatlarına uygulanan yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla ev sahipleri, fiyatları yüzde 70’e varan oranlarda artırdı. Bu durum, dar gelirli aileleri zor durumda bıraktı.

Bunun üzerinde kira yardımı başvuruları resmen başlatıldı. Dar gelirli vatandaşlar 3.500 TL’ye varan destek ödemeleri gerçekleştirilecek. Destek ödemesi başvuru şartları ve tüm detaylar belli oldu.

Türkiye’de kira fiyatları durmaksızın artmaya devam ederken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dar gelirli ailelere destek olmak için kira yardımı vermeye başladı.

ŞARTLAR VE SÜREÇ

Bu destekten yararlanabilmek için belirli şartları karşılamak gerekiyor. Bu şartlara göre, ikameti kiralık bir evde olan ve aylık geliri belirlenen limitin altında olan vatandaşlar başvuru yapabilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı alan hak sahipleri ile sigortalı olarak çalışan ve maaş alanlar bu destek ödemesinden yararlanamayacak.

YARDIM VE BAŞVURU AŞAMASI

Kira yardımı, ikamet edilen illere göre farklılıklar gösteriyor. En yüksek yardım tutarı 3.500 TL ile İstanbul’da yaşayan hak sahiplerine verilecek. Küçük illerde yaşayan hak sahipleri ise bulundukları il ve ilçelere göre kira yardımı ödemesi alabilecekler. Başvurular, e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak.

T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, ilgili bölüme gidin ve başvurunuzu tamamlayın.

BAŞVURU ŞARTLARI

- Kirada oturmak ve ikameti kiralık bir evde bulunmak.

MASAK raporunda Dilan Polat detayı MASAK raporunda Dilan Polat detayı

- Aylık gelirin belirlenen limitin altında olması.

- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı alan hak sahipleri ile sigortalı olarak çalışan ve maaş alanlar başvuramıyor.

YARDIM TUTARI NASIL BELİRLENİYOR?

Kira yardımı, ikamet edilen illere göre değişiyor. En yüksek yardım tutarı olan 3.500 TL, İstanbul’da ikamet eden hak sahiplerine veriliyor. Küçük illerde ikamet eden hak sahipleri, bulundukları il ve ilçelere göre yardım alabilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

- T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapın.

- Arama kısmına “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak ilgili bölüme gidin.

- “Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın.

- Kişisel bilgilerinizi kontrol edin.

- Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra işlemi onaylayarak başvurunuzu tamamlayın.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER