1 Temmuz itibarıyla konut kiralarındaki %25 zam sınırının kalkmasıyla birlikte kiracılar ve ev sahipleri için yeni bir dönem başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in piyasa dinamiklerine müdahale etmenin doğru olmadığını ve fiyatların arz-talep dengesiyle şekillenmesi gerektiğini vurgulaması, zam sınırının kaldırılacağına işaret ediyor.

KİRADA YENİİ DÖNEM NASIL OLACAK? 

Zam sınırının kalkması durumunda ev sahiplerinin keyfi zam yapma hakkının olmadığı belirtiliyor. Uzmanlar, kiracıların Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam yaparak yasal yükümlülüklerini yerine getirebileceklerini ifade ediyor. Bu durum, ev sahiplerinin kiracılardan TÜFE oranı dışında zam talep edemeyecekleri anlamına geliyor.

Sivrisineklerin doğal düşmanı! Bu bitki mutlaka evinizde olsun Sivrisineklerin doğal düşmanı! Bu bitki mutlaka evinizde olsun

Kiracılar, kira sözleşmelerini yenileme dönemlerinde, TÜFE’nin son 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilecekler. Ev sahipleri ise, kiracıların yaptığı zamları kabul etmek zorunda kalacaklar. Ancak kiracılar, beş yıllık süreyi doldurmadıysa ve mevcut uygulama devam etmiyorsa, TÜFE oranında zam yaparak yasal yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

Yasal Çerçeve ve Haklar:

Sanayi Gazetesi'nde yer alan habere göre, kiracılar, kira artışlarının makul sınırlar içinde kalmasını sağlamak için TÜFE’ye bağlı kalacaklar. Ev sahipleri ise, piyasa koşullarına uygun kira artışları yapabilecekler, ancak yasal sınırlamalar çerçevesinde hareket etmek zorunda kalacaklar.

Bu değişiklikler, hem kiracıların hem de ev sahiplerinin haklarını koruyan yasal çerçeveye dayanıyor. Kiracılar beş yıllık süreyi doldurmadıysa ve mevcut uygulama devam etmiyorsa, TÜFE oranında zam yaparak yasal yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamudanhaber