Bu yeni sistem, kira artışlarını hem kiracılar hem de ev sahipleri için daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlanıyor. Öncelikle, kira artışları konusunda hem kiracıların hem de ev sahiplerinin haklarını koruyacak bazı düzenlemeler devreye alınıyor.

KİRA ARTIŞINDA YENİ DÖNEM

Yeni sistem ile birlikte kira artışlarının belirlenmesi için bazı kurallar getiriliyor. Örneğin, kira artışları enflasyon oranına göre belirlenecek. Bu sayede, kira artışları ne kiracıyı zor durumda bırakacak kadar yüksek ne de ev sahibini zarar ettirecek kadar düşük olacak.

Yeni sistemle birlikte, kira sözleşmeleri de daha uzun vadeli olacak. Artık kira sözleşmeleri en az beş yıl sürecek. Bu sayede kiracılar sürekli taşınma stresinden kurtulacak, ev sahipleri ise uzun vadeli gelir garantisi elde edecek. Ayrıca, bu yeni düzenlemelerle kira uyuşmazlıklarının azalacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak, Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek yeni kira sistemi, hem kiracılar hem de ev sahipleri için daha adil bir sistem olacağı savunulmaktadır. Kira artışlarının enflasyona göre belirlenmesi, uzun vadeli kira sözleşmeleri ve şeffaf düzenlemelerle piyasa daha öngörülebilir ve istikrarlı hale geleceği öngörülmektedir.

YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Kiracılar ve ev sahipleri için büyük önem taşıyan yüzde 25 kira artış sınırı, 1 Temmuz itibarıyla sona eriyor. Hükümetin enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde kiracıları korumak amacıyla getirdiği bu düzenleme, kiraların yıllık artışını yüzde 25 ile sınırlandırıyordu. Ancak bu sınırlama Temmuz'dan itibaren kaldırılacak ve yerine yeni bir sistem getirilecek. Yeni sistemin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkarken, kira piyasasında önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor.

Yeni sistemin önemli bir parçası olarak kira artışları enflasyon oranına göre belirlenecek. Bu, kira artışlarının kiracıları zor durumda bırakacak kadar yüksek veya ev sahiplerini mağdur edecek kadar düşük olmasını engelleyecek. Enflasyon oranına dayalı kira artışları, piyasada daha öngörülebilir bir yapı oluşturacak.

ALINTI: KAMUSONHABER

YKS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS sonuçları için tarih verdi YKS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS sonuçları için tarih verdi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER