banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

18.07.2019, 08:54

Kimin 15 Temmuz’u

Bana kalırsa, dünya tarihinin gördüğü en büyük destanlardan biridir 15 Temmuz. Ancak anladığım kadarıyla hala bir başkası için kontrollü darbe. Bir diğerine göre de tiyatro. Bazılarına göre ise iktidar oyunları.

Bu önemli günde 15 Temmuz’u destan olarak kabul edenleri de gördüm, tam tersini iddia edenleri de… Her iki tarafın da bazı sorulara cevap aradığı aşikar bir gerçekti ama ben acaba bu sefer böylesi önemli bir olayda bir olabilir miyiz diye düşler kurdum.

Haklısınız, hayalden öteye gidemedi. 15 Temmuz gibi bir mesele, dünyanın başka bir yerinde olsa, ayakta alkışlayacağımız ve halkını kahraman ilan edeceğimizi düşününce, aklım biraz daha karıştı. Nasıl oluyor da başarıyoruz, en büyük kahramanlıklardan bile hainler çıkarmayı. Oysa ki ortada bir kahramanlık varsa, hain de açıkça bellidir zaten. 

Şimdi 15 Temmuz’un kahramanı hiçbir tartışma götürmeksizin iradesine ve demokrasisine sahip çıkan Türk halkıdır. Aksini iddia eden kim varsa benim için yok hükmündedir. Şimdi sen ortada böylesi büyük bir kahramanlığı yapanları saygıyla anıp konuşmayacaksın, ama ağzından kontrollü darbe, tiyatro gibi cümleler düşmeyecek.

Şimdi meselenin ilk ayağı bence şu. O gece sokağa çıkanlar sadece AK Partililer miydi? Hatta varsayalım ki biri böyle bir tespit yaptı ve evet AK Partililer dedi. Ne olacak şimdi, bu sadece AK Parti’nin Milli Birlik Günü mü olacak. O gece sokağa çıkanlar sadece kendileri için çıkmadı. O gece sokakta olan her bir babayiğit ve yürekli kadınlar, ülke için canlarını hiçe saydı…

 İnanan cesur insanlar, hele ki sonunda ölüm varsa, bayrak, vatan ve milletten başka bir şey düşünmez.

Saygı işte bu yüzden lazım. O gece milyonlar sokaktaydı. Ölenler şehit, yaralananlar gazi, diğer herkes ise şahit oldu. Ölmek ucuz bir şey değildir. Ölümle dalga geçmek ise çok daha  ucuz ve aşağılık bir durumdur. Ölüm yıldönümleri unutulmayan birçokları için gösterilen hassasiyet, maalesef 15 Temmuz’da şehit olanlara gösterilmemektedir.

Alın o nefretinizi, fanatikliğinizi, bayağılığınızı, bağnazlığınızı kendi küçük habis dünyanızda ne yapıyorsanız yapın. Ama bir gecede yüzlerce kişinin, tanklarla ezildiği, uçak mermileriyle vurulduğu, bombalarla parçalandığı, nişan alınarak hedef yapıldığı o ana, en hafif tabiri ile kimse terbiyesizlik yapmasın.

15 Temmuz, bu milletin gururla anacağı bir destandır. Bu hiçbir siyasi partinin uhdesinde değildir. Siyasal bir malzeme hiç değildir. Üzerinde saçma fikirlerin tepişeceği bir zemin ise asla olmayacak kadar değerlidir.

Ben bu ülkede yaşamaktan, bir ferdi olmaktan, böylesi bir millete kendimi ait hissetmekten dolayı çok gururluyum. Siyasi görüşüm yüzünden bir gün doğruları söylemekten kendimi alıkoyacaksam, Rabbim o dakika canımı alsın.

15 Temmuz gecesi sokağa çıkıp canını ortaya koyanları, hangi başlık altında olursa olsun tartışmak hiç kimseye fayda sağlamaz. 15 Temmuz, bu topraklarda yaşayan herkesin günüdür. 15 Temmuz, bütün tartışmaların ve siyasetin üzerinde bir halk hareketidir. Yıllar sonra birileri demokrasiden bahsettiğinde örnek vereceği, örnek alacağı bir destandır.

15 Temmuz üzerinden siyasi hesaplaşma yapılacak ise de bu tam o güne denk getirilerek yapılmaz. Şehitler ve gazilerimiz ve o gecenin şahitleri üzerinden kim rant sağlamaya çalışırsa yüzüne gözüne dursun. Şehidine, gazisine sahip çıkmayandan kimse kusura bakmasın ama hiçbir şey olmaz.

15 Temmuz yüzlerce şehidin, binlerce gazinin günüdür. Onlara saygı duymayanın saygı duyulacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum.


Yorumlar (0)
11°
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39