banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

27.07.2020, 08:46 174

KEŞKE “HAYVAN” OLABİLSENİZ!


Bakmayın başlıkta “HAYVAN” yazdığına. Kimin hayvan olduğunun, kimin insan olduğunun karıştığı bir dünyada yaşıyoruz artık. 
Bakmayın keşke! Dediğime. İnsan olamayacaklarını bildiğim için “kocaman” bir teselli o. İnsan olmayı başaramayan birinin “hayvan” olma şansı hiç mi hiç yok maalesef.
Çünkü  “hayvan” diyerek katliam yaptığınız o güzel canlar, günümüz dünyasında var olabilmek için çabalamaktan başka hiçbir şey yapmıyorlar, yapamıyorlar. 
Bir çoğumuz “hayvan” derken bile incinirken, onları yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görürken, bir çok şereften, haysiyetten, namus ve vicdandan uzak “şeytanlar” onları, kendi habis dünyalarında mahkûm edip bırakın öldürmeyi, işkence etme hakkını kendilerinde görüyorlar.
Her gün bir video, resim, haber çıkıyor karşımıza. Her gün bir kez daha yeniliyoruz. Vicdanlı olmak yetmiyor. Yürekli olmak yetmiyor. Maalesef artık insan olmak da yetmiyor. 
“Hayvan” diyerek işkence gören, öldürülen, katledilen o canların da elbette ki bir sahibi var. Onlara bunu reva görenlerin de elbette ki bir cezası var. O hesap görülecek. Bugün değilse yarın herkes ektiğini biçecek. 
Peki ya buna sebep olanlara ne demeli. Göz yumanlara ne demeli. Hafife alanlara, önemsemeyenlere ne demeli. Koskoca TBMM’de hala gerekli yasal düzenlemeleri yapmayarak, kendi utançlarını meclisin eksiği haline getiren siyasilere ne demeli. 
Bunca katliama, işkenceye, zulme karşı henüz bir araya gelip de uygun yasa ve cezaları devreye sokmayan bütün siyasi partilere, bütün milletvekillerine, genel başkanlara, bakanlara, bürokratlara, sivil toplum örgütlerine ve en başta bütün bu kilometre karenin Cumhurbaşkanına ne demeli. 
Kendi seçim bölgelerinde hala daha hayvan hakları ve yaşamları için kurallar, kararlar, birimler kurmayan, kampanyalar başlatmayan,  kurulu barınaklarda bile standart oluşturamayan, hala barınağı olmayan anlı şanlı belediye başkanlarına ne demeli.
Peki ya biz. Bize ne demeli. Bunca vatandaş 81 ilde düzgün bir kampanya başlatamıyoruz. Her şey için yürüyen, her şey için konuşan, her şey için mücadeleye hazır olan ve sorsan bu canların hayatına ve yaşam haklarına saygı duyan bizler ne yapıyoruz. 
Önümüze gelen videolar için, “ Ay ben seyredemiyorum, içim kaldırmıyor” diyerek gözlerini aslında vicdanlarını, insanlıklarını kapatan bizlere ne demeli.
Biz bir “hayvana” yapılan işkenceyi izlemeyerek, gerekli tepkiyi göstermeyerek, paylaşmayarak, bunu da aslında vicdanlı biri olduğumuzu gösteren bir işaret olarak sunarsak, bu sapıklara ve canilere cesaret vermekten başka bir şey yapmamış oluyoruz. 
Hayvan hakları için yüreğini, ömrünü, yaşamını, evini, parasını harcayanları marjinal tipler olarak tescillemiş oluyoruz. Aslında marjinal olan, işkenceye, tecavüze, katliamlara sırtını dönen midir?, yoksa nerde bir can dara düşse koşan ve kendi canını hiçe sayan mıdır?
Sırtımızı bu yaşanan vahşete döndüğümüz her an, ateş bize doğru hızla yaklaşıyor bileseniz. Avı bir spor haline getiren, neymiş de kontrollü yapılsın diye sertifika verenlere ve kendini avcı! olarak nitelendirenlere de bir çift sözüm var. 
Madem siz aslında doğanın koruyucusu! olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Niye sizi hiç bu tür olaylara tepki verirken, mücadele ederken, hayvan hakları savunucuları, her seferinde en hafif tabiriyle dayak yerken görünürlerde yoksunuz.  
Sorsak, siz hayvanları, doğayı çok seviyor ve üstelik de koruyorsunuz! Eğer sizin koruma ve kollama anlayışınız bu ise, neden geçtiğimiz günlerde Artvin’de yaşanan zavallı bir aynının doğal ortamında katledilmesine dahi sesinizi çıkaramadınız. ( örnekler çok ) Nerdesiniz sahi? Tüfeklerinizi mi temizliyorsunuz. Yeni kamuflajlarınızı mı deniyorsunuz?
Ya da doğayı korumak için öldürmek ile mi meşgulsünüz? 
Bu işe el atmayan Cumhurbaşkanımız!  tek bir emri ile gerekli yasa ve cezaları çıkarmaya gücü yetecekken acaba daha neyi bekliyor. 
Anlaşılan odur ki, bu iş yukarıdan değil vatandaştan başlayarak düzelecek. Yoksa ne mi olacak? Bu sapıklar daha da cesaret sahibi olacak. Sessiz kalan, konuşamayan, kendini savunamayan canlara yaptıklarını yarın bize, bizim çocuklarımıza, sevdiklerimize yapacak. 
Şimdi isteyen susmaya devam eder, döner arkasını, isteyen insan olduğunu hatırlar ve hiç değilse sosyal medya başta olmak üzere her yerde sesini yükseltir ve o bakamadıkları videoları hiç de lafını sakınmadan yayınlar.  Hiç değilse bir bilinç oluşması için tepkisini ortaya koyar.
Bu bir vicdan meselesi değil, insan olduğunu ortaya koyma yürekliliğidir!

Yorumlar (0)
28°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:33
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:47
Yatsı 21:20