KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Şerif Güler, tarihin en zorlu süreçlerinden berinin yaşandığını öne sürerek, zamları eleştirdi

KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Şerif Güler, "Her güne yeni bir zam haberi ile başlıyoruz. Kamu emekçileri olarak 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katına denk gelen ortalama maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına inmiş bulunuyor ve her gün biraz daha fakirleşiyoruz" dedi.

'TARİHİN EN ZOR SÜRECİ'

KESK Samsun Şubeler Platformu adına yapılan Dönem Sözcüsü Şerif Güler tarafından yapılan basın açıklamasında, "Tarihimizin en zorlu süreçlerinden birisini yaşıyoruz. Akaryakıt ürünlerinden gıdaya, doğalgazdan elektriğe, ekmekten suya devam eden zam sağanağında bir gün aldığımızı ertesi gün aynı fiyattan alamaz hale geldik. Her güne yeni bir zam haberi ile başlıyoruz. Emeği ile geçinen bizler her geçen gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Kamu emekçileri olarak 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katına denk gelen ortalama maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına inmiş bulunuyor ve her gün biraz daha fakirleşiyoruz" denildi. 

TALEPLERİ SIRALADI

Samsun’da trafiği tehlikeye düşüren sürücülere ceza Samsun’da trafiği tehlikeye düşüren sürücülere ceza

Talepleri sıralayan Güler şu ifadeleri kullandı, "İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret için tüm kamu emekçilerine, emeklilere en az vergi, artışı kadar yüzde 86 enflasyon farkı ödenmelidir. Mevcut durumdaki gelir vergisi tarifesinde, dilim tavan-tabanlarında veya vergi oranlarında ek bütçeye paralel artış yapılmalıdır. Aksi durumda maaş artışları cebimize girmeden gelir vergisine gidecektir. İktidarın bütçeyi tek başına belirleyip ardından toplu sözleşme masasında “bütçe imkanlarımız el vermiyor” diyerek bizleri hedeflenen çarpık enflasyon rakamlarına mahkum bırakma politikasına artık son verilmelidir. Emekçilerin, sendikaların, halkın bütçeye katılma hakkı önündeki engeller kaldırılmalıdır. 2023 bütçesi hazırlıklarına başlanacak olan önümüzdeki Ekim ayında toplu sözleşme masası kurulmalıdır. En düşük kamu emekçisinin maaşı;  eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.