Samsun'un İlkadım ilçesinde yıllardır kentsel dönüşüm için bekleyen ve bu nedenle de doğalgaz verilemediği iddia edilen Kökçüoğlu Mahallesi'nin Muhtarı Kemal Kindan, "Mahallemizde kentsel dönüşüm değil, imar çalışması varmış. Bunu daha yeni öğrendik. Kentsel dönüşüm kararı alınmadığı halde, doğalgaz neden verilmiyor?" diyerek, sorunlarının çözüm için yetkililere çağrı yaptı.

İMAR ÇALIŞMASI YAPILMIŞ

İlkadım ilçesinde doğalgaz mağduriyeti yaşayan Kökçüoğlu Mahallesi'nin Muhtarı Kemal Kindan, Kanal S ekranlarında Gürkan Sarıkaya'nın sunduğu "Günaydın Samsun" programının konuğu olarak katıldı. Kindan, 11 yıl önce mahalleleri için kentsel dönüşüm kararı alındığını zannettiklerini belirterek, "Doğalgazı mahallemize getirebilmek yaptığımız görüşmeler sonucunda 6-7 ay önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Bolat'ın yanına gittik. Birim müdürleri de oradaydı. 'Akıbetimiz ne olacak' diye sorduk. Bize Kökçüoğlu'nun riskli olmadığı için kentsel dönüşüm kapsamında bulunmadığını söyledi. 'Ne var peki' diye sorduk. İmar çalışması yapıldığını belirtti. 20 metrelik ve 15 metrelik yollar dizayn edilmiş, buna göre de doğalgaz boruları çalışılmış, projelendirilmiş. Burada kentsel dönüşüm diye bildiğimiz yerde imar çalışması yapılmış. Biz de konuyu orada öğrendik. Vatandaşlar hala kentsel dönüşüm olacağını zannediyor" dedi.

ZEMİN ETÜDÜ SAĞLAM ÇIKTI 

Kentsel dönüşüm olması için bölgenin riskli alan olması gerektiğini kaydeden Kindan, "Bizim mahallemizde riskli alan yok. Zemin etütümüz çok sağlam çıktı. Mahallemiz iki bölüm. Bir bölüm bulvar üstü, diğer bölüm bulvar altı. Bulvar altında doğalgaz var, bulvar üstünde 3-5 yerde var. Mustafa Demir'in yanına gittiğimizde Samgaz Müdürlüğü'nü aradı. Onlar da kendisine 'Bize çivi çakmayacağına dair 10-15 yıl taahhüt et' diye yanıt verdi. O da '15 yıl belediye başkanı kalmayacağım nasıl taahhüt edeyim' dedi. Doğalgaz, Kökçüoğlu'nun en büyük sorunu. 9 milletvekilimiz var. Hem vekillerimizin hem de belediye başkanlarımızın el ele vererek bu sorunu çözmesi gerekiyor" diye konuştu.

Samsun İl Müftü Yardımcısı, İlahiyatçı-Yazar İbrahim Kadıoğlu: "Dünya, İslam alemini uyutuyor" Samsun İl Müftü Yardımcısı, İlahiyatçı-Yazar İbrahim Kadıoğlu: "Dünya, İslam alemini uyutuyor"

BİLGİ VERİLMEDİ

Mahallerinin parsellerinin de çok büyük şekilde belirlendiğini, bu yüzden de müteahhitlerin maliyet nedeniyle bölgeye giremediğini dile getiren Kindan, "Kökçüoğlu'nda 3 bin, 4 bin, 5 bin, 6 bin,7 bin, 8 bin parselimiz var. Parseller çok büyük olduğundan müteahhitler maliyet fazla olduğu için girmiyorlar. Parselleri düşürsünler. Belki o zaman bir çıkış yolu olur. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'den isteğimiz var. Önce imar çalışması yapılan yolları açması lazım. Sonrasında faaliyete geçilir. Bugüne kadar bize hiçbir tarih hiçbir bilgi verilmedi. İnşallah bu konunun kamuoyuna yansımasıyla sizin sayenizde artık tarih verilmesini bekliyoruz." 

YARDIM ÇAĞRISI 

Mahallelerinde genç nüfusun kalmadığını ifade eden Kindan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kökçüoğlu'nda genç kalmadı. Mahallemizden çok göç verdik. Sadece yaşlı insanlar kaldı. 80-90 yaşında insanlar evlerine hala kovayla odun-kömür taşıyorlar. Yazıktır. Böyle mi olmalı? Bu kadar vekilimiz, bu kadar belediye başkanımız var. Neden yardımcı olmuyorlar bize? Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın bakanlarımız gelsinler görsünler. Hizmet alamıyoruz. Olmaz. Burada insan yaşıyor. Yeter ki insanlar mağdur olmasın, doğalgaz artık verilsin. Geçen gün mahallemizden bir teyzemiz, "Ben doğalgazı görebilecek miyim" diye soruyor. Tüylerim diken diken oluyor."

OTOBÜS TALEBİ

Öte yandan Kindan, 14 yıl önce göreve geldiğinden bu yana mahalleye otobüs istediklerini belirterek, "3 dönemdir muhtarım, bir arpa boyu kadar yol ilerleyemedik. Kaç kez dilekçe verdik ama bir sonuç alamadık. Bu sorunun da çözülmesini bekliyoruz" dedi. 

Elvan İlhan

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.