banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

19.09.2019, 08:45

Kendini bul…

Neye inandığın meselesi, senin hangi istikamette yaşadığınla doğru orantıda ilerler. Kişinin kerameti istikametidir derler. inanıyor olabilirsin ama uygulamada zayıfsındır. Uygulamada iyi olabilirsin ama kafan karışık olabilir.

Düşersin kalkarsın, başlarsın bırakırsın. Bunlar hepsi insani durumlar diyerek işin içinden çıkabileceğimiz hususlardır. Ama hayatta bizi en fazla yoran ne diye sorsalar, sanırım cevap ekseriyetle arada kalma moda tabiriyle arafta kalma durumu diyebiliriz.

Yani ne yaparsak yapalım, hangi meslek grubu, hangi gelir durumuna sahip olursak olalım herkesin bir bermuda şeytan üçgeni vardır. Aslında araf dediğimiz şey, içinde bulunduğumuz durumu kabul etmemek için ortaya koyduğumuz kocaman bir mazerettir.

Araf, gerektiği zaman gerekeni yapamayan, olması gerektiği zaman ortaya bir irade koyamayan, aslında içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulacağını en az adı kadar iyi bilse de bunun için gerekli çabayı gösteremeyen kişilerin kendilerini süslemek için ortaya koydukları stabilize yoldur.

O yola girdiklerine bir zaman sonra kendileri de pişman olurlar. Çünkü kişi en çok ve en iyi kendini kandırır. Kendini inandırır. Sonra eğer güçlüyse kendiyle hesaplaşıp gerçeğe revan olur.

Değilse hep başkaları suçludur. Hep başkaları kandırmıştır onu. Suçu bakalarına atarak yol almaya çalışanlar, yol bittiğinde bu dünyadaki en büyük dayanakları olan kendilerine yabancı kalırlar.

Yoldan gönüllü çıkanın, kendine yabancı kalması dert midir? Güzel soru değil mi? Hem öyledir hem de değildir. Soru güzel ama cevap iç açıcı değil gibi. Şimdi meseleye nereden baktığınla alakalı.

Bu hayatta mutlak olan ve cevabı inansan da inanmasan da değişmeyen meseleler vardır. Bunları değiştirmeye; var olduğu günden bu yana kimsenin gücü yetmemiştir.

Yoksa en merhametli odur. Sen hangi durumda olursan ol, kulum diyen odur. Hangi günahı işlersen işle, günahlardan ona gelmen için tövbe kapısını hep açık bırakan odur.

Sana, sen kendine ne kadar yabancı kalırsan kal, hep seninle kalan da odur. Doğumundan ölüm anına kadar rehber edineceğin yol haritasını veren odur. Yoldan çıkma ihtimaline karşın sana rehber yollayan da odur.

Rehberine ve yol haritasına rağmen, kaybolduğunda seni bulan yine odur…

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42