banner1496

banner1499

banner1334

10.11.2019, 08:55 106

KENDİ MUCİZENİ YAŞA

Hayat, kendi içerisinde her an çeşitli renkler sunan bir gökkuşağı gibi. Hani hepsini bildiğimiz ama bir gökkuşağı gördüğümüzde halen daha hayranlıkla baktığımız renkler var ya onlardan bahsediyorum.

Renkler nasıl ki gökkuşağı olduğunda küçük bir mucizeye dönüyorsa bizim için, hayatta farkında olmadığımız bir mucize. Evet mucizeler zaman seçer, mekan seçer, insan seçer ama vardırlar.

Ne zaman karşılaşacağını bilmezsin. Ancak karşılaştığın zaman hayatın ne kadar güzel, ne kadar değerli ve ne kadar yaşanası olduğunu bir kez daha ta yüreğinde hissedersin.

Herkesin bir yaşam döngüsü, sorumlulukları, hedefleri ve bunların yanında prensip ve ilkeleri var. Bir mucize ile karşılaştığınızda işte bütün bunları unutmadan, kendinizi kaybetmeden yaşamalısınız.

Günümüzde mucize görmek ve ya yaşamak için inanılmazın olmasını beklemeye gerek yoktur. Bazen bir tevafuk sizi o mucizeye merhaba dedirtir. İşte o zaman hayata dair, bahara dair, mevsimlere dair inancınızı yenilersiniz.

Mucizelere; sıkı sıkı sarılamazsınız, her an, her saniye yinelenmesini bekleyemezsiniz. Bazen çölde gördüğünüz bir serap bile yaşama dair umuttur, halüsinasyon olsa bile… Bunca aksiyon, bunca stres, bunca yoğun temponun içinde bazen nefes aldığınızı bile unutursunuz.

Yaşamak rutin tempo ve sorumluluklar arasında kaybolup gidecek kadar ucuz, bir halüsinasyon kadar hayal değildir. İçinde hayalleri, umutları, ümitleri de barındırır ama gerçekler ile yol alır.

Geldiğimiz nokta itibariyle hayat, daha basit bir hal alması gerekirken çok daha karmaşık bir denklem olmaya başladı. Herkes kendini bir şeylerin arkasına saklamaya gayret eder gibi.

Ancak ne kadar saklanırsanız saklanın, bir gün içinizde bir mucizenin var olduğunu görürsünüz. Ya da bir mucizeye bizzat denk gelirsiniz. Bu denk gelişler kırk yılda bir mi olur, bir ömürde bir mi olur, binde bir mi olur bilmem.

Ne ararsanız onu bulursunuz. Aynı şeyleri yaparak her seferinde başka sonuçlar beklemek siz de biliyorsunuz ki oldukça anlamsız kalıyor. İşte bu yüzden ya kendi mucizene yelken aç, ya da denk geldiğin mucizeyi olanca saygınla yaşa.

Çünkü hani dedik ya mucizeler, zaman seçer, mekan seçer, insan seçer…

Yorumlar (1)
yusufM 7 ay önce
Barışım mucize insanın önce kendi inanması ile başlar
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:31
Öğle 12:45
İkindi 16:37
Akşam 19:49
Yatsı 21:23