banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

29.07.2019, 09:00 115

Kendi hikayene başla

Sanmayın ki hayat istediklerimizi yaptığımızda tozpembe olacak ve hep mutlu olacağız. Hayat tercihleriniz ve uğruna mücadele edecek yolu bulduğunuz zaman çok daha anlamlı çok daha verimli olacak.

Bazen yanı başınızdadır aradığınız her şey ama bazen de çok uzak. Ancak sen bilemezsin yakınlığın mı yoksa uzak olmanın mı bir nimet olduğunu. Ve aklınıza gelmez çoğu zaman kendinizle aranızda ne kadar mesafe olduğu.

Çünkü yaradılış gereğidir hep uzaklarda ararız özlediğimiz her şeyi. Kendimize ise sormayız, nasılsın ya da ne yapıyorsun diye. Korkmayın kimse deli demez. İçinizden gelen sese, sesli cevap vermediğimiz sürece problem olmadığını söylüyor doktorlar.

En büyük mesafeleri kendimize aramıza koyuyoruz. Sorsan bu sosyal medya çıktı çıkalı herkes kendine dönmüştü. Bunu önceden televizyon için söylemişlerdi, sonrasında internet için. Teknolojiyle yarışmaya gerek yok. Ancak bize hizmet etmesi için üretilen hiçbir şeyin de kölesi olmaya gerek yok.

Hayat belli bir yaşa bakmaksızın önce hayallerinizi, sonra yavaşça umutlarınızı elinizden almak için fırsat kollar. İzin verirseniz sizi kendi rutinine bağlar. İzin vermezseniz, size kendi hikâyenizi yaşamanız için fırsat tanır.

Renkler sizin için sadece gökkuşağı gördüğünüzde ya da alışveriş yaparken elbisenin size ne kadar yakışıp yakışmadığı mesafesine geldiyse durum pek iyi gitmiyor demektir. Ve belki de en önemlisi, hayat sadece renkler ile sunmaz gökkuşağını.

Hayat dediğin nedir ki bana fırsat tanır diye soranlarımız olabilir. Sadece bu soruyu sorduğun için bile hayat dediğimiz süreç seni kendi içine hapseder. Yaşamak nefes alıp vermekten ibaret değilse, hayat da sadece bir sürecin sıfatı değildir.

Etrafınızda ne kadar çok bir birinin aynı hayat hikâyesi varsa sizin için de ufak ufak başrolü kaybettiğinizin işaretleri kendini göstermeye başlamış demektir. Önce renkler solar, sonra muhabbetler aynı yerinde saymaya başlar, sonra susmak hep aynı şeyleri konuşmaktan dahi iyi olur. Sonra yalnız iken daha rahatım safsatası ( Kaliteli, kendini dinleme süreci hariç) başlar.

Bir de bakmışsın ki evde, hangi kanalda olduğunu bile bilmediğin televizyon sesi, acıksan bile yemek yapmaya erindiğin kasvetli bir mutfak, elinde cep telefonu, gözün defalarca izlediğin videolarda, damağında ise artık aşinası olduğunu kahvenin tadıyla baş başa kalmışsın.

Ye ne yapmalı? Bilemem, çünkü ben, sen değilim. Benim için iyi olanın ya da benim hikayemin sana iyi gelip gelmeyeceğini kestiremem. Ama mutlaka bir şey demek gerekiyorsa keşfetmeye başla derim. Neyi ve ya hangi başlık olduğunu sen seç.

“insan önce kendini keşfetmeli” efsanesine katılmakla birlikte, bunu yapabilmenin tek yolunun, kendinin dışında yaşadığın keşiflere vereceğin tepkiler bütünü olduğu da unutma.

Yaşamak keşfetmektir ama kimse senden Macellan olmanı beklemiyor. Sadece başla. Gerekiyorsa en bildiğin ancak henüz yaşamadığından…

Yorumlar (0)
banner1474
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05