banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Emniyet, Trafik Denetimlerini Sıklaştırdı

banner1357

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile İlçe Merkezleri Trafik Ekiplerince sorumluluk bölgelerinde 1 haftada yapılan denetimlerde, kontrol edilen 5 bin 367 araçtan 2 bin...

KAYSERİ 16.04.2014, 09:55
Emniyet, Trafik Denetimlerini Sıklaştırdı
banner1353
banner1375
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile İlçe Merkezleri Trafik Ekiplerince sorumluluk bölgelerinde 1 haftada yapılan denetimlerde, kontrol edilen 5 bin 367 araçtan 2 bin 430'una işlem yapılarak ceza kesildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sorumluluk Bölgesinde yapılan faaliyetler; Şehirlerarası Otobüs Terminalinde görevli trafik görevlilerince terminalden çıkış yapan 1.436 araç ve sürücüsü denetime tabi tutulmuş, eksikliği görülen 3 araca ceza yazılmıştır. İlimizde yapılan uygulamalarda 5.367 araç kontrol edilmiş, eksikliği görülen 2.430 araca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerine istinaden işlem yapılmıştır'' denildi.

Hız sınırını aşan 1323 sürücüye, hatalı park yapan 252 sürücüye, kırmızı ışıkta geçen 225 sürücüye, emniyet kemeri takmayan 23 sürücüye, kış lastiği olmayan 3 araca, fenni muayenesi olmayan 150 araca ve alkollü araç kullanan 14 sürücüye cezai işlem uygulandı.

Açıklamada, ''Ayrıca ilimizde faaliyette bulunan Fahri Trafik Müfettişleri belirtilen dönem içerisinde 383, Emniyet Hizmetleri Personeli ise 26 adet araç hakkında tutanak düzenlemişlerdir. Düzenlenen tutanaklar görevlilerimizce Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına çevrilmiştir. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile 289 araca 2918 sayılı Kanunun ilgili maddelerinden cezai işlem uygulanmıştır'' ifadelerine yer verildi.

Kayseri'de 1 haftalık sürede, 60 adet yaralanmalı ve 64 adet maddi hasarlı olmak üzere toplam 124 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 95 vatandaş yaralandı.

Emniyetten yapılan açıklamada, trafikle ilgili eğitim çalışmalarına da devam edildiği belirtilerek, ''Trafiğin yoğun olduğu saatlerde, ekiplerimiz tarafından önceden belirlenen kavşaklarda kırmızı ışıkta bekleyen araç sürücülerine yönelik emniyet kemeri ikaz çalışması yapılmaya devam edilmektedir. İlimizde faaliyet gösteren resmi ve özel kurumlara yönelik güvenli trafik bilinci konulu eğitim seminerleri verilmeye devam etmektedir. Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Liselerde öğrenim gören toplam 6 okulda (1.084) öğrenciye "Yayaların Karşıdan Karşıya Güvenli Geçiş Yerleri, Emniyet Kemerinin Önemi, Trafikte Bisiklet Sürme Kuralları, Yaya Kaldırımında ve Banketlerde Yürüme Kuralları, Okul Servis Araçlarına İnip Binme Kuralları ve Araç İçerisinde Yolcuların Uyması Gereken Kurallar, Gece Bankette Yürüme Kuralları, Güvenli Oyun Alanları ve Acil Durumlarda Müracaat Edilecek Kurumlar ve Telefon Numaraları" hakkında öğrencilere eğitim seminerleri verilmiştir.

Emniyet Kemeri Simülasyon Aracının faaliyete başlaması ile birlikte sürücü ve yolcuların emniyet kemerini kullanımının önemini daha iyi anlaşılması için uygulamalı olarak 2 ayrı noktada (1.196) kişiye emniyet kemerinin önemi anlatılmış, uygulamalı olarak gösterimi yapılmıştır. Araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları duruma en yakın tecrübeyi edinmeleri eğitimi uygulamalı olarak gösterilmiştir'' denildi.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sorumluluk Bölgesinde yapılan faaliyetlerde ise, trafik denetim ve kontrollerinde 5.307 araç kontrol edilmiş, eksiği veya kural ihlali tespit edilen 1.360 sürücüye trafik idari para cezası karar tutanağı tutuldu. 70 araç trafikten men edilirken 3 sürücü belgesi geçici süreyle geri alındı. 7 yaralanmalı, 8 maddi hasarlı olmak üzere toplam 15 trafik kazası meydana gelirken bu kazalarda 44 vatandaş yaralandı.

İlçe Merkezleri sorumluluk bölgesinde yapılan faaliyetlerde de; ilçe merkezlerinde 643 araç kontrol edildi. Eksiği ve kural ihlali tespit edilen 71 sürücüye trafik idari para cezası karar tutanağı tutulurken, 4 araç trafikten men edildi ve 1 adet sürücü belgesi geçici süreyle geri alındı. İlçe merkezlerinde 1 yaralanmalı ve 2 maddi hasarlı olmak üzere toplam 3 trafik kazası meydana geldi ve bu kazalarda 2 vatandaş yaralandı.

Yorumlar (0)