banner5

banner9

banner3

banner7

banner10

banner13

Ataş'tan mecliste tarım konusunda dikkat çeken konuşma

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NDEN (TBMM) TARIM KONUSUNDA TARİHİ BİR KONUŞMA YAPTI. SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALAYAN ATAŞ, “AKP İKTİDARININ GERİDE KALAN ON SEKİZ YILINDA TÜRK TARIMI BİTME NOKTASINA GELMİŞTİR. İTHALAT ÜZERİNE KURULU AKP TARIM POLİTİKASI İFLAS ETMİŞTİR. NE YAZIK Kİ BU İFLAS ÜLKE ÇİFTÇİSİNİ, HAYVANCISINI DA İFLASA SÜRÜKLEMİŞTİR” DEDİ. “BUGÜN, ÇİFTÇİMİZİN YÜZDE 80’İ BORÇLU” DİYEN ATAŞ, “ÇİFTÇİLERİMİZİN BORÇLARI 40 KAT ARTMIŞTIR. BİR DEVLETİN GÜCÜ ÜRETİMDEN GEÇER, SADECE TÜKETEN BİR DEVLET YIKILMAYA MAHKÛMDUR. NE YAZIK Kİ BUGÜN ÇİFTÇİLERİMİZ TOPRAĞINI TERK EDİYOR; SON ON YILDA ÇİFTÇİ SAYIMIZ YÜZDE 38 DÜŞMÜŞ, 400 BİNDEN FAZLA İNSANIMIZ TOPRAK İŞLEMEYİ BIRAKMIŞTIR” DİYE KONUŞTU.

KAYSERİ 08.02.2022, 17:28 08.02.2022, 17:28
0
Ataş'tan mecliste tarım konusunda dikkat çeken konuşma

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) tarım konusunda tarihi bir konuşma yaptı. Sorunları ve çözüm önerilerini sıralayan Ataş, “AKP iktidarının geride kalan on sekiz yılında Türk tarımı bitme noktasına gelmiştir. İthalat üzerine kurulu AKP tarım politikası iflas etmiştir. Ne yazık ki bu iflas ülke çiftçisini, hayvancısını da iflasa sürüklemiştir” dedi. “Bugün, çiftçimizin yüzde 80’i borçlu” diyen Ataş, “Çiftçilerimizin borçları 40 kat artmıştır. Bir devletin gücü üretimden geçer, sadece tüketen bir devlet yıkılmaya mahkûmdur. Ne yazık ki bugün çiftçilerimiz toprağını terk ediyor; son on yılda çiftçi sayımız yüzde 38 düşmüş, 400 binden fazla insanımız toprak işlemeyi bırakmıştır” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te tarımda yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Konuşmasına hayatını kaybeden Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş’u anarak başlayan Ataş, “Sağlık Bakanımız Osman Durmuş Beyefendi’yi saygıyla anıyorum. Allah rahmet eylesin, Allah sevenlerine, ailesine sabırlar versin, mekânı cennet olsun diyorum” dedi.

Meclis’te görüşülen Gıda, Tarım, Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ikinci bölümü üzerine parti grubu adına söz alan Ataş, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Görüşülmekte olan teklifin tarım topraklarının sıkı denetimi, gıda güvenliğini sağlayacak yaptırımlar, yerli tütüne destek gibi olumlu bulunan kısımları olsa da teklifte pek çok eksikliğin olduğunu dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, “Teklifin düzenlendiği kanunlardan ziyade Türk tarımının düzenleme bekleyen kemikleşmiş sorunları bulunmaktadır. İktidar tarımdaki sorunları çözmek yerine suni gündemlerle kamuoyunu meşgul etmektedir. İYİ Parti olarak isterdik ki bu kürsüden yaptığımız veya yapılan uyarılar dikkate alınıp bu doğrultuda düzenlemeler yapılsın ancak ne yazık ki AKP yine istişareden uzak, çiftçilerimizin, muhalefetin, meslek kuruluşlarının veya sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate almadan çiftçimizin beklediği kanunlar yerine bu teklifi getirmiştir” diye konuştu.

“İktidarın getirdiği bu teklif yine istenileni vermeyecektir, çiftçiye nefes aldıramayacaktır” diyen İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Koronavirüs sürecinde tarımın öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çekti. Ataş, “Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgın süreci göstermiştir ki tarım, tüm ülkeler için en önemli konuların başında gelmektedir. Ancak AKP iktidarının geride kalan on sekiz yılında Türk tarımı bitme noktasına gelmiştir, ithalat üzerine kurulu AKP tarım politikası iflas etmiştir. Ne yazık ki bu iflas ülke çiftçisini, hayvancısını da iflasa sürüklemiştir. Bugün, çiftçimizin yüzde 80’i borçludur. 2003 yılına göre çiftçilerimizin borçları 40 kat artmıştır. Bir devletin gücü üretimden geçer, sadece tüketen bir devlet yıkılmaya mahkûmdur. Ne yazık ki bugün çiftçilerimiz toprağını terk ediyor; son on yılda çiftçi sayımız yüzde 38 düşmüş, 400 binden fazla insanımız toprak işlemeyi bırakmıştır.” ifadelerini kullandı.

Meclis’te süt üreticilerinin sorunlarını da yeniden gündeme getiren Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Süt üreticileri hayvanlarını kesime gönderip süt üreticiliğini bırakmaktadır. Artan maliyete direnemeyen besiciler ise hayvancılığı bırakmaktadır, nasıl bırakmasın ki. Dolar bugün 8 lira 15 kuruş oldu. Çiğ süt fiyatlarının belirlendiği günden bugüne döviz yaklaşık yüzde 40, üreticilerimizin maliyeti ise geçen seneye göre yüzde 37 artmıştır. Bakınız, geçen yıl bir torba yemin fiyatı 49 TL idi, bu yıl 82 TL’ye yükseldi, samanın tonu 1.500 TL’yi geçti, mısır silajı bir yılda yüzde 21,1 zamlandı, yoncaya gelen zam yüzde 15,2’yi buldu. Marketlerde süt ve süt ürünlerine günlük zam gelirken üreticiden 2,30 TL’ye alınan süte bir yıldır zam yapılmadı. Nisan ayı dâhil olmak üzere süt desteklemeleri ödenmedi, et ve süt kurumuna verilen etin parası ancak üç ay sonra ödeniyor.”

Şeker pancarı fiyatlarının halen açıklanmamış olmasının da üreticileri zora soktuğunu ve endişelendirdiğini belirten Milletvekili Dursun Ataş, “Tarımdaki durum daha da vahim; şeker pancarı sökümü yapılıyor, fabrikalar şeker pancarı alım kampanyalarını başlattı ama şeker pancarının alım fiyatı açıklanmıyor, çiftçi ürünün fiyatını hâlâ bilmiyor. Elektrik ve sulama gibi girdi fiyatları sürekli artıyor. Pandemi sürecinin uzaması ve döviz kurlarındaki sürekli artışlar ve şeker pancarı alım fiyatının bir türlü açıklanmaması pancar çiftçisini endişeye sevk etmektedir” dedi.

Türk çiftçisinin zor durumda olduğunu, döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı akaryakıt, gübre, ilaç, tohum, elektrik, su gibi girdi maliyetlerinin yükselmesi, plansız programsız yapılan ithalatlar yüzünden çiftçimiz bugün üretemez, üretse de para kazanamaz hâle geldiğine dikkat çeken Ataş, “iktidar, tükenmişlik ve umutsuzluk hâlini çiftçiye de yansıtmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’nın en geniş tarım alanlarına sahip Türkiye’yi tarımda ithalata muhtaç bir ülke hâline getiren iktidarın hatalı politikaları yüzünden 2002’den bu yana tarım alanlarının yüzde 12’sini yitirdik” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Tarımsal üretimde dünyanın en büyük 2’nci ülkesi olan Hollanda’nın yüzölçümü kadar tarım alanını kaybettik, tarım alanları ranta kurban verildi. İktidarın işi gücüyse şov yapmak. ‘İktidara geldiğimizde tarımsal üretim 37 milyar lirayken 216 milyar liraya çıkardık; 6 kat artırdık.’ diyorlar. Peki, bu süreçte çiftçimizin borcu ne duruma gelmiş? 2002 yılında tarım kesiminin toplam borcu 2 milyar 600 milyon lirayken bugün 45 kat artmış ve 119 milyar lira olmuş; üretim parasal olarak 6 kat, borçsa 45 kat artmış. Lafa gelince ‘Başarı var’ diyorlar ama bunları söylemiyorlar. Türkiye’nin onda 1’i kadar toprağa sahip olmayan Hollanda, 100 milyar dolar tarım ihracatı yapıyor; Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Belçika, İngiltere, hatta Polonya bile Türkiye’den daha çok tarım ihracatı yapıyor. Toprak, iklim, su bizde ama parayı başka ülkeler kazanıyor. Geçtiğimiz günlerde Hazine Bakanının açıkladığı 3’üncü Yeni Ekonomik Programı’nda, tıpkı diğerlerinde olduğu gibi, tarımın sorunlarına çare olacak bir tek cümle dahi yok” dedi.

Tarımsal sorunlar çözülmeden atılacak her adımın boşa çıkacağını kaydeden Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: “Çiftçi üretemez, ürettiğinden kazanamaz durumdayken bütün girdiler dövize endeksli ve döviz her gün artıyorken hazineden sorumlu damat ‘Ben dövize bakmıyorum’ diyor. Tarımın yapısal sorunları çözülmeden atılan her adım boşa gidecektir. Üretimi artırmadan, çiftçiye para kazandırmadan gıda enflasyonunu da tarımın diğer problemlerine de çözüm bulamazsınız, bulmanız imkânsızdır. Resmî verilere bakıldığında, büyümeden istihdama, üretimden dış ticarete ekonomide tarımın payı azalıyor. Ülkemizde tarımsal üretim azalırken istihdamda da tarımın payı sürekli azalmaktadır. Tarımda millî yerine ithalata dayalı politika uygulanıyor. Hububattan bakliyata, yem ham maddelerinden yağlı tohumlara ve son yıllarda patates, soğan gibi üretimi en kolay olan ürünlere kadar birçok tarım ürününü ithal ediyoruz. Daha geçtiğimiz hafta Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle buğday, arpa, mısır gibi hububat ürünlerinde ithalatta uygulanan gümrük vergisi bu yılın sonuna kadar sıfırlandı. Çiftçimizden en yüksek 1,6 TL’den alınan buğday aradan daha iki ay geçmeden 2,4 TL’den ithal ediliyor. Yine çiftçimiz kaybetti, yine ülkemizden döviz çıkacak, Türkiye kaybedecek. İşin daha garip tarafı ise aynı kararnameye göre Suriye’ye hububat hibe edilmesi için Toprak Mahsulleri Ofisine yetki verildi; buğdayı, arpayı, mısırı ithal edip Suriye’ye hibe edeceğiz. Yine çiftçi mağdur edilip bu işleri yapan yandaşlar zengin edilecek. Hayvancılıkta hayvan materyali, yem, canlı hayvan, kasaplık, besilik sığır, küçükbaş hayvanlar, sperma, ilaç, kırmızı et, saman dâhil her şey ithal ediliyor oysa bu ürünlerin hepsi Türkiye’de kolaylıkla üretilebilecek ürünlerdir.”

Türkiye’nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak iktidarın bu potansiyeli değerlendiremediğini belirten Ataş, AKP iktidarına seslendi. Milletvekili Ataş, “İktidar tarımı yok saymayı bırakırsa, gerekli düzenlemeleri yapıp millî bir politika oluşturursa ihracatta rekorların kırılacağı bir tarım sektörü yaratılabilir, bu hayal değildir. Sahip olduğumuz tarım potansiyeli buna olanak vermektedir. Gelin tarımımızı içine düştüğü bu zor durumdan hep birlikte kurtaralım. Pandemi sürecinde bütün dünyanın üzerine titrediği tarım kesimini AKP yok saymaktan vazgeçsin, yeni ve millî bir tarım politikası oluşturalım. Tarımsal üretim için kullanılan mazotta ÖTV’yi kaldıralım, elektrikte çiftçi için destek sağlayıp çiftçimizin tarımda kullandığı elektrikte indirimli tarifeye gidelim. Elektrik faturasına yansıyan yüzde 1 enerji fonunu, yüzde 2 TRT payını, yüzde 18 KDV’yi kaldıralım; üreticinin gelirini artıracak, ithalatta bağımlılığı azaltacak düzenlemeler yapalım. Sulama problemlerini çözelim, çiftçiyi suyla buluşturalım ve destekleri artıralım. Çiftçilerimizin tarım kredi kooperatiflerine ve bankalara olan borçlarını faizsiz, uzun vadeli yapılandıralım. Sürdürülmesi en önemli unsur olan meraların, yıllardır hayvancılık konusunda meralarımız en önemli konudur- imara açılmasını, talan edilmesini önleyelim. Çiftçilerimizi kuraklıktan, dondan, hastalıktan, aşırı sıcaklardan korkmayacak şekilde, tüm doğal afetlerden koruyacak yasal düzenlemeler yapalım. Çiftçiye doğrudan etki etmeyecek düzenlemeler yerine, çiftçimizin beklentilerini karşılayacak düzenlemeler yaparak tarımı hak ettiği yere getirelim. Doğru politikalarla, doğru planlama ve bakış açısıyla tarımı ayağa kaldıralım. Tarım, krizde olan ekonomi için tünelin ucundaki ışıktır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:19
Güneş 05:08
Öğle 12:36
İkindi 16:32
Akşam 19:55
Yatsı 21:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31