banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1337

Kavak'ta taş ocağı isyanı devam ediyor

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak ilçesine kurulmak istenentaş ocağına karşı çıkanlar,o alana fidan dikerek tepkileri gösterdiler.

KAVAK 17.10.2020, 15:19 17.10.2020, 21:52
372
banner1353

Samsun Büyükşyehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi'ne kurulan konkasör tesislerinin bölgedeki tarihi eserlere ve doğal güzelliklere zarar vereceğini öne süren bazı parti il ve ilçe başkanları ile vatandaşlar o alana fidan dikerek,farklı bir eylem ortaya koydu.

YARGIYA BAŞVURULDU

Samsun'un Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi'nde kurulması planlanan taş ocağına tepki gösteren vatandaşlar ve siyasiler işletmeyi durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederken,mahalle muhtarı Şaban Avcı  ile bazı vatandaşlar yargıya başvurarak,yürütmenin durdurulmasını istediler.

NEFESLER KESİLECEK

Dernek Başkanları ve köy sakinleri adına açıklamada Bekdemir Mahallesi Muhtarı Şaban Avcı, "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihlal edilerek kurulan taş ocağına karşı fidan dikerek tepkimizi gösterdik. Yapılan doğa tahribatına karşı çıkmak için toplandık. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Bekdemir'in nefesinin kesilmesini istemiyoruz"dedi

ÇED RAPORU GEÇERSİZ

Bu arada, eyleme katılan CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun,"Ben Samsunluyum diyen herkesin, tüm milletvekillerinin elini vicdanına koymasını istiyoruz. Yöre halkı hiçe sayılmamalı. ÇED raporu diye bir firmadan alınan rapor geçerli sayılamaz. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı bir alt mahkemenin 'Ben bu kararı tanımıyorum' dediği yerde adaleti beklemek yanlış olur" diye konuştu. 

HALKIN YANINDAYIZ

Taş ocağı nedeniyle 5 mahallenin yok olacağını belirtenİYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış, "Güzel köyümüz daha farklı şekilde kullanılıp turizme kazandırılmalı. Bu yanlıştan vazgeçilmeli. Doğru yatırımların hiç bir zaman karşısında olmadık. Köylerimize yapılacak her türlü güzel yatırımın arkasındayız. İYİ Parti teşkilatı olarak Bekdemir halkının sonuna kadar yanındayız" dedi.

YILMAZ İPTAL ETMİŞTİ

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde kurulması planlanan taşocağının, köylünün istememesi üzerine iptal edildiğini belirten CHP Asarcık İlçe Başkanı Cemal Baskın, "Mevcut Başkan Mustafa Demir'in taş ocağını yeniden devreye sokmasına anlam veremedik. Başkan Demir, umarız ki bu yanlıştan bir an evvel döner. Tarihi ve doğayı yok etmek kimsenin hakkı değildir" ifadelerini kullandı. 

KATLİAMA KARŞIYIZ

İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram ise "Şahin Dağları'nda altın aranmasına, Çarşamba Ovası'nın ortasına santral konulmasına nasıl karşı çıktıysak, taş ocağının kurularak, yöre halkının doğa katliamı yaşanmasına da karşıyız. Taş ocakları bu ülkeye lazım. Ama ÇED raporları alınmadan ya da bu raporlar gözardı edilerek 'Devlet arazisi bizimdir' diyerek, üstüne çökerek ya da milletin tapulu arazisinin üstüne koyarak taş ocağı değil, hiçbir şey yapılamaz. Bu iş yapılsın ama bunun hukuku, kanunu ve prosedürü var.  Onlara göre yapılsın ben yaptım oldu diyerek tozu pisliği milletin yutmasına ya da suyunun kirlenmesine reva görmek insanlık değildir." dedi. 

Esra VURAL-Yasin YILDIZ

Yorumlar (2)
Halim 2 hafta önce
Düşüncelerimiz farklı olabilir ancak aynı ağacın ürettiği oksijeni tüketiyoruz . Ormanlarımıza dokunmayın!
.... 2 hafta önce
Yol isteriz, asfalt isteriz ama taş ocağı istemeyiz. Peki bu yolu ne ile yapalım, tezekle mi? Bence abartılıyor. Taş ocakları toksik bir madde üretmez, toz üretir. Onu da halletmenin kolay yolu vardır.