Kavak'ta 100. yıl coşkusu

Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100. yıldönümü, Kavak’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Kavak'ta 100. yıl coşkusu
banner1314

Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü kutlamaları Kavak’ta da çeşitli etkinliklerle yapılırken, kutlamalara bu yıl 6. gerçekleştirilen “Tarihe Yolculuk Yürüyüşü” ile Ata Yolu'nu izleyerek ilçeye gelen SAMVOS Kulübü'nün üyeleri de ayrı bir renk kattığı görüldü. 
Kavak’taki etkinliklere bu yıl Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı ve çeşitli illerinden gelen temsilcileri de katılırken, kutlamalar kapsamında ayrıca Kavak Kaymakamı Recep Koşal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Necaatin Demirtaş, KADEF Başkanı Bayram Erişgin, MHP İlçe Başkanı Cahit Kamber, belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile “Gençlik Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Atatürk Parkı’nda yapılan törende Milli Mücadele'de Kavak’ın önemli bir yeri olduğunu fakat bunun yeterince bilinmediğini söyleyen Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, “19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk’ü Anadolu topraklarında bağrına ilk basan Kavak ve Kavaklı olmuştur. Tüm ülkeyi alev alev saran milli direnişin ilk kıvılcımı bizim ilçemizden Rum çetelere karşı mücadele eden Kavaklı Canbolatoğlu Çerkez Ekrem Bey’in Atatürk’e 200 adamı ile katılması ile çakılmış ve dalga dalga tüm yurda dağılmıştır” dedi.

ANKARA'DA BİTECEK

Milli Mücadele’nin kolay kazanılmadığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, zor bir coğrafyada bulanan Türkiye’nin her zaman güçlü olması gerektiğini, bunun için de ülkece çok çalışıp, daha çok üretim yapılması gerektiğini belirtti. Sefer Arlı, Samsun’dan başlayan Milli Mücadele Yolu’nu Ankara’da Ulus’ta noktalanmak üzere Amasya, Sivas, Erzurum’da kapsayacak biçimde olması için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308