Hilas Otel

Çelik İnşaat

Kavak Ağacı ile Kabak

MASALCI DEDE

Cemalettin E. KAVAKLIGİL

MASAL KÖŞESİ

Kavak Ağacı ile Kabak

Bir tadımlık  kavak yöresi masalı.

Çocukken dedem Molla Ali’den dinledi.

Bir varmış, bir yokmuş. Ulu bir kavak ağacı varmış. Bu ağacın dibinde bir kabak çekirdeği filiz verip boy atmış. Kavak ağacının gövdesine tutunarak büyümüş büyümüş, nerede ise ağacın boyuna erişmiş. Artık çiçek açıp kocaman kabak olmuş.

Bir gün kabak merak edip sormuş. “Hey ağaç! Sen bu boya ne kadar zamanda geldin?” Kavak ağacı “On yılda” demiş. Kabak “ On yılda mı?  Diye gülmüş. Ben seninle aynı iki ayda geldim bak!” diyerek öğünmüş. Kavak ağacı ne desin ?” Öyle, doğru” demiş.

Günler geçmiş. İlkbahar yaz bitmiş, sonbahar gelmiş. Serin serin rüzgârlar esmeye başlayınca kabak üşümüş. Yaprakları sararıp buruşmaya,  daha sonra da gövdesi aşağı inmeye başlamış. Kabak korkuya kapılmış. Kavak ağacına seslenmiş  “Hey ağaç! Neler oluyor bana böyle?” Kavak “Hiç, ölüyorsun!” diye yanıt vermiş. Kavak “Ölüyor muyum, niçin?” Kavak “Niçin olacak? Benim on yılda geldiğim yere, sen iki ayda gelmeye çalıştığın için. Ya, bir de gülüp öğündün. Beni iyi dinle! ”Bir yere gelebilmek için kendi gücüne, kendi yeteneğine güvenmelisin. Başkasına tutunarak değil. Bir de benim gibi doğru olmalısın.”

Dedem dedi ki, masallarda çok şey söyler. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. Bu masaldan sonra bizim yörenin adı Kavak olmuş. Halkı da masaldaki sözleri tutmuş. Hep Kavak ağacı gibi doğru olmaya çalışmış. Başkasına tutunmadan hayatta yerini almış.

YORUM EKLE
YORUMLAR
adil
adil - 7 ay Önce

Çok doğru. Kavak ağacı doğru olduğu için sevilmezmiş. Allah doğrulardan ayırmasın.Amin