banner1365

banner1345

Türkiye’de İlk Kez Kars'ta Biyogaz Santrali Kurulacak

banner1357

Türkiye’nin ilk Biyogaz Santrali Kars’ın Selim İlçesi’nde kurulacak.Proje Yöneticisi Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, Eğitim Fakültesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Biyogaz...

KARS 15.04.2014, 18:57
Türkiye’de İlk Kez Kars'ta Biyogaz Santrali Kurulacak
banner1353
banner1343
Türkiye’nin ilk Biyogaz Santrali Kars’ın Selim İlçesi’nde kurulacak.

Proje Yöneticisi Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, Eğitim Fakültesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Biyogaz tesisinde hammadde olarak hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretileceğini belirtti.

Yatırımcı şirketin Altra Elektrik Üretim A.Ş. olduğunu ve 22 milyon Euro’ya mal olacak olan santralin Kars-Selim ilçe sınırları içerisinde kurulacağını ifade eden Bozkuş, “Planlanan biyogaz tesisinin kurulum ve elektrik bağlantı detay çalışmaları yapıldı. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte benzeri Akyaka ve Arpaçay bölgesinde de kurulabilecek. Selim ovasına yeni bir tarım anlayışı getirecek. Yıllardır ağırlıklı olarak arpa, buğday yetiştirilen Selim ovasında artık mısır silajı ve enerji bitkileri yetiştirilerek arazinin en verimli bir şekilde kullanımı sağlanacak ve üretici köylülerin gelir düzeyleri artacaktır. Tesisten elde edilen organik gübre Selim ovasındaki tarlalarda kullanımı ürün verimini artıracaktır” dedi.

Santralden elektrik üretilerek ülkenin enerji ihtiyacına katkı sağlanacağına dikkat çeken Cevdet Bozkuş, şunları söyledi:

“Hammaddesi ülkemizden olan ve Çevreyi koruyan yeni bir enerji üretimi gerçekleşmiş olacaktır. Elektrik üretimi sırasında oluşacak ısı enerjisi ile seralar kurularak domates ve benzeri sera bitkileri yetiştirilecek, yörede uzak yerlerden getirilen sera sebzeleri çok yakından karşılanarak daha ucuza vatandaşa sera sebzeleri sağlanmış olacaktır. Tarım, hayvancılık, enerji ve sera faaliyetlerinde dolaylı ve dolaysız olarak çok sayıda vatandaşa iş imkanı sağlanmış olacaktır. Bu proje Arpaçay, Akyaka, Iğdır ovalarında benzeri projelerin yapılmasına vesile olacak, Doğu Anadolu Bölgesi için yeni bir umut kapısı açılmış olacaktır.”

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22