Tüm vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Bankalar alınan karar doğrultusunda, para çekme işlemlerinde düzenlemeye gitti. Bu düzenleme en çok emekliler etkileyecek.

ATM kullanımlarının yaygınlaşmasına rağmen, banka veznelerinde kısa işlemler için oluşan yoğunluk azalmadı. Böylece ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar özellikle emekliler, küçük meblağlar için bile vezneleri tercih ediyor. Bu durumu karşı 81 ilde uygulanması planlanan yeni adımlar atıldı.

Para çekme ve yatırma işlemleri ATM'ler üzerinden kolayca yapılabiliyorken, Türkiye'de toplam 49 bin 847 adet ATM bulunuyor.

Twitter'da (X) yeni dönem! Artık kimse göremeyecek Twitter'da (X) yeni dönem! Artık kimse göremeyecek

Her yerde bulunan ATM'ler ile işlemler daha kola hale gelirken vatandaşların yanı sıra, ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar vezne sıralarında beklemeyi tercih ediyor.

BU İŞLEMLER SADECE ATM’DEN YAPILACAK

Bankalar tarafından alınan kararla birlikte, veznelerden para çekimlerinin kısıtlanmasına karar verildi. Bu kapsamda 20 bin TL'nin altındaki rakamlarda para çekme işlemleri artık vezneler üzerinden yapılamayacak. Belirtilen rakam altındaki para çekme ve yatırma işlemlerinin tamamen ATM'ler üzerinden yapılması zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

EMEKLİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Söz karar üzerine emeklilerden tepki gecikmedi. Artık vatandaşlar istedikleri miktarda parayı veznelerden çekip yatıramayacak. Bankalarda oluşan yoğunluğun önüne geçmek için alınan bu karar ile belirtilen tutar üstündeki miktarlar için yalnızca vezneler tercih edilecek.

ATM kullanan birçok vatandaşı etkilemeyen karar, ATM kullanımını bilmeyen vatandaşlara sıkıntı yaratacak. Bu karara tepki gösteren ATM kullanmayı tercih etmeyen veya bilmeyen emekliler, kara kara düşünmeye başladı.

Yeni düzenlemeyle, bankalardaki yoğunlukların azalması ve ATM kullanımının artması hedefler arasında yer alıyor. Emeklilerin ve ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşların da bu yeni sisteme uyum sağlayarak yapacakları işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri bekleniyor.

KAYNAK: KAMUSONHABER 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak