doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Karanfilin Faydalarını Ve Suyunu Kullanmayı Biliyor Musunuz?

karanfilin-faydalarini-ve-suyunu-kullanmayi-biliyor-musunuz
Daha Fazla Göster

Karanfilin Faydalarını Ve Suyunu Kullanmayı Biliyor Musunuz? Karanfil kokusu itibariyle ağıza güzel bir his bırakan ve daha birçok faydası bulunan bir besindir. Bu besinin nelere faydalı olduğunu nasıl kullanıldığını sizler için araştırdık

Görünüşü küçük, tadı hafif acı olan karanfil, pek çok nitelik bakımından zengindir. Karanfilin faydaları ve etkilerini öğrenin, her gün çayınıza bir kaç karanfil atarak etkilerinden faydalanabilirsiniz. Karanfil çayının faydaları da oldukça güçlüdür. Siyah çaya karanfil atarak, güçlü besin değerlerinden faydalanın. İşte daha çok karanfil tüketmeniz için nedenler

Karanfil, vücut için sihir gibi çalışan tıbbi bir baharattır. Asya ve Güney Amerika’da yetişen yaprak dökmeyen bir ağaç olan Syzygium aromaticum’dan elde edilir.

KARANFİLİN BESİN DEĞERLERİ

Bir çay kaşığı karanfil porsiyonu şunları içerir:

Kalori: 6
Protein: 1 gramdan az
Yağ: 1 gramdan az
Karbonhidratlar: 1 gram
Lif: 1 gram
Şeker: 1 gramdan az
Karanfil aynı zamanda mükemmel bir kaynaktır:

Manganez (Günlük ihtiyacının %55’ini karşılar)
K vitamini
Potasyum
Beta karoten
Öjenol

KARANFİL FAYDALARI

Çok güçlü bir manganez kaynağı olan karanfil, beyin işlevini sürdürmek ve güçlü kemikler oluşturmak için gerekli bir mineraldir

Karanfil, onlara zengin kahverengi renklerini vermeye yardımcı olan harika bir beta-karoten kaynağıdır.

Karoten pigment ailesi, önemli antioksidanlar ve provitaminlerdir.

Karoten pigmentleri, gözlerinizi sağlıklı tutmak için önemli bir besin olan A vitaminine dönüşebilir.

KARANFİLİN KAYNAKLARI

Vücuttaki iltihabı azaltır: Karanfil, anti-inflamatuar özelliklere bağlı birçok bileşik içerir.
Serbest radikallerle savaşır: Karanfil antioksidanlarla doludur . Bu bileşikler vücudunuzun, hücrelerinize zarar veren ve hastalığa yol açabilen serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur.
Mideyi korur, güçlendirir: Ön çalışmalar, karanfilin bu mukusu kalınlaştırabildiğini, ülser geliştirme riskinizi azalttığını ve mevcut ülserlerin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.
Karaciğere iyi gelir: Karanfilde bulunan öjenolün karaciğer sirozu ve yağlı karaciğer hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur.
Kemikleri güçlendirir: Karanfil, önemli miktarda mineral manganez sağlar . Manganez, vücudunuzun kemiklerinizi onarmaya ve hormon üretmeye yardımcı olan enzimleri yönetmesine yardımcı olur.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir