Karadeniz'de En Çok Vekil Çıkaracak İl Samsun 18 ilin bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nden en çok vekil çıkaracak il 9 milletvekili ile Samsun olarak açıklandı. Karadeniz Bölgesi'nin toplam kontenjanı ise 67 oldu

Samsun'da meclis itiraza ret kararı verdi Samsun'da meclis itiraza ret kararı verdi

KARADENİZ BÖLGESİ'NİN TOPLAM VEKİL SAYISI 67'YE YÜKSELDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), hangi ilden kaç milletvekilinin çıkacağını Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken illerin kaç milletvekili çıkaracağı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında duyuruldu. Karadeniz Bölgesi’nde geçen düzenlemede 66 olan milletvekili kontenjanı sayısı Bayburt’tun vekil sayısının 1’den 2’ye yükseltilmesiyle 67’ye yükseldi.

SAMSUN KAÇ VEKİL ÇIKARACAK?

Karadeniz Bölgesi’ndeki milletvekili kontenjan sayıları Amasya (3), Artvin (2), Bolu (3), Çorum (4), Giresun (4), Gümüşhane (2), Kastamonu (3), Ordu (6), Rize (3), Samsun (9), Sinop (2), Tokat (5), Trabzon (6), Zonguldak (5), Bayburt (2), Bartın (2), Karabük (3) ve Düzce (3) olarak sıralandı.

KARADENİZ'DE EN ÇOK VEKİL KONTENJANI SAMSUN'DA

Açıklanan son kontenjan rakamları ile birlikte 67 vekil çıkartacak Karadeniz Bölgesi’nde en çok kontenjana sahip il Samsun olurken, Samsun’u 6’şar vekil ile Ordu ve Trabzon takip etti. TÜİK verilerinden hareketle belirlenen yeni il kontenjanına göre Tokat ve Zonguldak’ın vekil sayısı da 5 olacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

AW587327_02.jpg