Hilas Otel

Çelik İnşaat

"Karadeniz Karayipler gibi olabilir"

Turizmciler Giresun ve Rize limanlarının turizme açılmasıyla Karadeniz'in karayipler gibi olabileceğini belirtti.

"Karadeniz Karayipler gibi olabilir"

Yeni Şafak'ın haber göre turizm sektörünün temsilcileri Karadeniz için harekete geçti. Turizmciler Rize ve Giresun limanlarının sahil şeridinde önemli bir yer işgal etmesine rağmen ekonomik bir katkı sağlamadığını belirtti.

"OLUMLU BAKIYORUZ"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yaptığı açıklamada, "Cruise turları hayata geçer ise Giresun ve Rize limanlarında turizm alanında en hızlı geri dönüşü olacaktır. Bu turlar özellikle Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında yapılacaktır. Ek olarak İstanbul'da dahil edilebilir. Bu şehirlerden başlayıp, Karadeniz'e özgü turlar düzenlenebilir. Bu bölgenin imajını da değiştirecektir. Konuya olumlu bakıyoruz." dedi.

"EKONOMİK HAYAT HAREKETLENECEK"

Limanların cruise limanına çevrilmesi gerektiğini belirten Ayık, "3-5 bin kişinin bir anda bölgeye gelmesi bölgenin ekonomik yapısını da değiştirecektir. Şehrin ekonomik hayatı hareketlenecektir. Karadeniz bir iç denizdir. Karayipler de aynı bu özelliğe sahiptir. Oralarda da böyle cruise trafiği bölgeye önemli girdi sağlamaktadır. Bu limanlarımızı bu hale getirirsek hem ekonomik hem de turizm alanında ciddi adımlar atmış oluruz" diye konuştu.

"BU LİMANLAR İŞ YAPAR"

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı (TUROB) Timur Bayındır ise yaptığı açıklamada, "Buralarda Karadeniz cruise turları yapılabilir. Bu konuda limanlarımızın olması faydalı olur. Seferler başlarsa bu limanlar iş yapar, iyi çalışır ve iyi de getiri yapar. Rusya'da limanlar var, Ukrayna, Odesa, Romanya, Bulgaristan'da limanlar var komple bir tur yapılabilir. Ruslar da sıcak bakıyor cruise turlarına. Trabzon uçak seferleriyle canlandı. Orada Arap turistleri götürdük. Giresun ve Rize limanları da turizme açılırsa büyük fayda sağlanır" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER