banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Karadeniz'e önemli uyarı! Önlem alın...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, tüm Karadeniz'de zirai don tehlikesi olduğunu belirtti. 

KARADENİZ 19.04.2019, 16:08 Ceylan
Karadeniz'e önemli uyarı! Önlem alın...

Geçtiğimiz günlerde Meteoroloji tarafından özellikle Batı Karadeniz'de zirai don tehlikesi için uyarı yapılmıştı. Zirai don tehlikesi hakkında TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da açıklamalarda bulundu. Soydan, Ordu başta olmak üzere tüm Karadeniz'de zirai don tehlikesi olduğunu belirtti.

Soydan yaptığı açıklamada, 'Hatta birkaç gündür Ordu ve diğer illerimizin yüksek kesimlerinde kar yağışı var. Özellikle 800, 900 ve bin rakımlı alanlardaki fındık bahçelerinde kar var. Dün gece de kar yağdı. Üreticilerimiz tedirgin. Şu anda gördüğümüz kadarıyla don yaşamadık ama risk devam ediyor.' dedi.

Önlem alınması gerektiğini belirten Soydan, 'Üreticilerin birçoğu tarım sigortası yaptırdı. Sigorta yaptırmayanlar, hatta yaptıranlar da bildikleri yöntemlerle, yani dumanlama sistemiyle saman veya lastik yakarak bahçelerde don riskini en aza indirmek için önlem alıyor. Bu önlemi almaya devam etsinler.' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!