banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

Karadeniz'de kar duasına çıktılar

banner1357

Giresun'un Dereli ilçesindeki 5,5 kilometre uzunluğundaki kızak parkurunun işletmecisi ve beraberindekiler, kar yağması için hep birlikte dua etti

KARADENİZ 16.01.2020, 11:48
123
Karadeniz'de kar duasına çıktılar
banner1353
banner1375

Giresun'un Dereli ilçesindeki Kümbet Yaylası'nda geçen yıl faaliyete geçen 5,5 kilometre uzunluktaki kızak parkurunda, karın az olması nedeniyle sezon açılamadı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kızak parkurunun eko turizm işletmeciliğini alan turizmci Tahsin Çoban ve beraberindekiler, kızaklarla parkurda deneme yaptı. Kar kalınlığının az olması nedeniyle etkinliklerin gerçekleşmesinin mümkün olamayacağına karar veren işletmeciler, karne tatilinin de başlayacak olması nedeniyle hep birlikte kar yağması için dua etti.

KAR YETERLİ DEĞİL
​Duanın ardından açıklamalarda bulunan turizmci Tahsin Çoban, geçen yıl bölgede 1 metreyi bulan kar olduğunu ifade ederek, "Bu sene de yağdı, fakat bizim beklediğimizin altında yağdı. Şu anda burada 10 santim civarında bir kar var ve bu kızak için yeterli değil. Kızak için yeterli karın yağmasını bekliyoruz. Geçen yıl parkurumuzda yaklaşık 6 bin misafirimizi ağırladık. Önümüzde bir yarıyıl tatili var ve o zamana kadar karın yağmasını bekliyoruz. Bununla ilgili kızak alanında altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

KIZAK İÇİN ÖZEL PARKUR
"Hiç durmadan 1 saat 15 dakika kayılabilen bir parkura sahibiz. Bunun için de en az 50 santimetre kar olması gerekir” diyen Çoban, parkurla ilgili şu bilgileri aktardı:
"Kayak merkezlerinde bulunan kızak alanları en fazla 372 metre, ama burası dünyada tek ve orman içinde 5,5 kilometre mesafe 1 saat 15 dakika sürüyor, hiç durmandan kayılıyor. Biz burada kızak işletmecisi olarak her şeye hazırız, sadece karın yağmasını bekliyoruz. Şu an kar var, ama sadece 10 santim kar var. Bu yeterli değil, çünkü kızakların kayması için 50 santim kar olması lazım. Şu an buraya birçok talep var, hatta yurt dışından dahi talepler geliyor, ama kar olmadığı için bu talebe şu anda karşılık veremiyoruz."
Bölgeye gelerek turizmcilerden bilgiler alan Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner de, yaylalarda kış sezonu boyunca doluluk oranının yüzde yüzlere geldiğini, ancak kızak için yeterli karın yağmadığını belirtti, “Biz de bu doluluğa katkı sağlamak için şehrimize gelen turistlerin daha çok faydalanması manasında dünyanın en uzun kızak parkurunu Kümbet yaylasında geçen yıl deneme amaçlı olarak faaliyete açmıştık" dedi. Uzuner, "Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığımız bu alanı ‘eko turizm’ alanı ilan ederek dünyada bir ilki başararak 5,5 kilometre uzunluğunda bir kızak parkuruna sahip oldu şehrimiz. Bu yıl maalesef kar seviyesinde biraz düşüklük var, ama yarıyıl tatilinde ciddi bir kar yağışı olmasını bekliyoruz. Karın yağmasının ardından buralar daha da şenlenecek diye düşünüyorum" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:32
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:48
Yatsı 21:21