Hilas Otel

Çelik İnşaat

Karadeniz'de büyük tehlike: İstila ediyorlar

Karadeniz'de geçtiğimiz yıl tespit edilen ve fındık yetişen bölgelerde ciddi anlamda zarar veren Kahve Rengi Kokarca Böceği'yle mücadele için çalışma başlatıldı.

Karadeniz'de büyük tehlike: İstila ediyorlar

Geçtiğimiz yıl Karadeniz'de fındık yetişen bölgelerde Kahve Rengi Kokarca Böceği tespit edildi. Ricania Simulans’tan daha tehlikeli tür olan Kahve Rengi Kokarca Böceği'yle ilgili Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Suat Kaymak açıklama yaptı.

Kaymak'ın açıklaması şu şekilde;

“Geçtiğimiz yıl ilk tespit yapıldı ülkemizde. Maalesef Gürcistan'dan geldiği söyleniyor ve bununla ilgili Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü yoğun bir çalışma başlattı. Yaygınlığıyla alakalı çalışmalar yapıyor, sınırlama testlerini yapıyoruz. Feromonlar ile mücadelesine yönelik çalışmalar var. Bu kahverengi kokarca ülkemize girdi ve 200’e yakın noktada olduğu söyleniyor. Zararlı olduğu söyleniyor ve Ricania’dan da daha önemli bir zararlı. Biz bunun şimdiden tedbirini aldık, mücadelesine yönelik de çalışmalar başlattık. Umarım inşallah Türkiye’ye yayılmaz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312