Fındıkta büyük tehlike

Karadenizli fındık üreticileri son 5 yılda çeşitli hastalıklar ve zararlı böceklerle mücadele ederken, Mart ayında da kar ve soğukla mücadele ediyor. Don tehlikesi üreticileri tedirgin ederken, don nedeniyle rekoltenin düşmesi ve buna bağlı olarak da fiyatların değişeceği düşünülüyor.

Fındıkta büyük tehlike
banner1314

2019 sezonu öncesinde yeşillenen fındık dallarında, Mart karı üreticiyi tedirgin ediyor. Soğuk seyreden hava nedeniyle rekoltenin düşük olmasından korkulurken, bazı üreticilerin fındık bahçelerinde ara ara ateş yaktığı biliniyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, merkez köylerinden Taşhan Köyü'nde incelemelerde bulundu. Karan, 'Geçtiğimiz hafta da sıkıntılı bir dönem geçirmiştik. Bu hafta hava şartları düzelir diye beklerken iki gündür bölgemizde 700 rakımın üzerinde görüldüğü gibi kar yağışı devam ediyor. Şuan için hava sıcaklığı eksi 1 derecede ama eksi 3'leri göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

Karan, 'Gerçekten de bizim için bir dert oldu. Elimiz yüreğimizde. Çünkü fındık ürününü bir yıl bekliyorsun hazır etmek için ve bu beklentiniz boşa gidecek diye endişe taşıyoruz. İnşallah havada bir yumuşama olur, ayaza çekmez ürünümüze bir sıkıntı olmaz. Şu anda hava şartları çok kötü buna insanoğlu olarak yapacağımız çok bir şey yok ama inşallah hayırlısıyla ürünümüzü kurtarırız diye düşünüyoruz.' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308