doğa samsun surucu kursu duru
 
5s dikey arslan bilgi

Karadeniz İçin Korkutan Uyarı! ‘Korkunç Derecede Tehdit Var’

karadenizin-iklimi-degisiyor-2208
Daha Fazla Göster

Karadeniz İçin Korkutan Uyarı! ‘Korkunç Derecede Tehdit Var’ İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, Karadeniz’de önümüzdeki yıllarda hava sıcaklıklarının artacağını, sel tehditlerinin yaşanacağını söyledi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, Karadeniz’de son dönemde görülen yağış düzensizliğinin iklim değişikliğinin habercisi olduğunu belirterek, “Karadeniz’de önümüzdeki yıllarda hava sıcaklığı artacak ve korkunç derecede sel tehdidi yaşanacak” dedi.

WhatsApp Image 2021 08 22 at 15.05.04 Ana Manşet

TEHLİKELİ BİR DURUM

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından DAVET Merkezi’nde düzenlenen ‘Mekansal Stratejik Planlamaların Ordu İli ve Şehircilik Üzerine Etkileri’ konulu konferansta konuşan İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, Karadeniz’de ve Ordu’da yakın bir gelecekte iklim değişikliğinin daha da hissedilir olacağını belirterek “50 yıllık planlamada Ordu’yu ve Karadeniz’i etkileyecek en önemli konu iklim değişikliği olacak. Meteoroloji verilene göre 2016 ve 2040 yılları arasında Karadeniz, buna Ordu’da dahil, sıcaklık 1 ila 2 santigrat değişiyor. Buna nemi ve yoğunluğu kattığınız zaman bu 5 santigrata çıkıyor, bu tehlikeli bir durum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 22 at 15.05.05 Ana Manşet

SEKTÖRLER ETKİLENECEK

İklim değişikliği durumunda fındık üretimi başta olmak üzere balıkçılık, bal üretimi ve limanların olumsuz etkileneceğini belirten Türk, “İklim değişikliğinden hangi sektörler etkilenecek, en başta tarım sektörü. Fındık 10 santigrat ve 31 santigrat arasında derecede üretilen bir ürün. Eğer 10 santigratın altına düşerse veya sıcaklık 30 santigratın üstüne çıkarsa ürün üretilemiyor. Balıkçılık sektörü de iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecek. Bal üretimi de sıcaklıkların artmasından olumsuz etkilenecek bir diğer sektör. Sel baskınlarının artması ve deniz seviyesindeki azalma ve artmalarda havalimanı, limanlar ve karayollarını doğrudan etkiliyor” diye konuştu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir