banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

banner1397
07.08.2019, 09:06

Karadeniz bölgesi ve beton göl!

Mevsimleri unuttuk. Oysa ne de güzel demişti şair, “Sen hangi mevsimin gülüsün?” diye. Ağustosun başı hatta ortasındayız. Ne temmuz ayı ne de şu ana kadar ağustos ayı bildiğimiz aylar değil. Kısacası bu yaz bildiğimiz yaz değil.

Öylesine hor kullanılmış bu yaşlı dünyadan daha iyisini beklemek biraz şartları zorlamak oluyor biliyorum ama yine de mevsimleri yaşayamamak gerçekten an itibariyle geldiğimiz nokta hakkında harika bir uyarı sistemi.

Burası Karadeniz, burada ne mevsim dinler ne şu ay ya da bu ay. Buna tamam ama Karadeniz de eski Karadeniz mi? Bunu bölgenin hırçın ve değişken yapısına bağlamak, çok iyimser bir yaklaşım olmuyor mu?

Hem dünyayı böylesine sevecek, yaşamayı bu kadar isteyeceğiz sonra gidip dünyayı bitirmek için elimizden geleni yapacağız. Karadeniz adına bunun en somut örneği olarak Uzungöl’ü vermemiz yerinde olur.

Adı artık değişti o harika yerin. Evet evet şaşırmayın değişti. ‘Beton Göl’ oldu. Karadeniz Bölgesi’ni bile ne hale getirdiğimizin en açık örneği. Menfaatlerin, rantın, açgözlülüğün  yerle bir ettiği meşhur doğa harikamız.

Bizim bölgemiz diğer bölgelere benzemez. Ne coğrafyasıyla ne havasıyla ne suyuyla ne doğasıyla ne deniziyle ve ne de insanıyla… Karadeniz Bölgesi de, Karadeniz insanı da farklıdır derler o yüzden.

Öyle derlerdi. Şimdi rant için Uzungöl’e bile sahip çıkamadıktan sonra pek esprisi kaldı mı bilmiyorum. Uzungöl burada örnek. Teşbih. Daha böyle kim bilir nice yerlerimiz vardır. Kestiğimiz, yıktığımız, yaktığımız…

Niye peki? Para için. Daha çok olsun diye. Cepler dolsun, banka hesapları dolsun diye. Sadece para kazanmak için yapılan bu katliamlara göz yumar olduk ya, her bozduğumuzda bölgemizi, benliğimizi, özelliğimizi de bozduk.

Yüz yıllardır sistematik bir şekilde yapılan doğa katliamlarına bilerek, isteyerek sessiz kaldık. Sustuk, gözlerimizi kapattık…

Tamam mevsimlere takılmayalım ama Karadeniz Bölgesi YOK OLUYOR…

Doğa ve doğal yaşam yok oluyor…

Biraz vicdan…

 Biraz yürek…

 Biraz çaba…

Yorumlar (0)
banner1381
16°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Kasım 2019
İmsak 05:55
Güneş 07:24
Öğle 12:26
İkindi 14:55
Akşam 17:17
Yatsı 18:42